BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sürgetik az infláció leszorítását

Az infláció leszorítására szólította fel tegnap Románia új kormányát az Európai Bizottság. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) ezzel egy időben azt is közölte, mi lehet szerinte az áremelkedés megfékezésének fő feltétele: a bérkiáramlás kordában tartása.

"Alacsonyabb inflációs mérőszám javítaná a külföldi befektetők Romániáról alkotott képét" -- szögezte le bukaresti sajtótájékoztatóján Giovanni Ravasio, az Európai Bizottság pénzügyi főigazgatóságának illetékese. A drágulási ütem csökkentése (a privatizáció gyorsításával és a gazdasági növekedés megindításával együtt) kulcsfontosságú az ország EU-integrációs céljainak valóra váltása tekintetében is -- tette hozzá kollégája, Enrico Pasquarelli, aki az Európai Bizottság főtárgyalójának szerepét tölti be a román EU-csatlakozási folyamatban.
Tavaly 40,7 százalékos fogyasztóiár-emelkedést regisztráltak Romániában, némileg alacsonyabbat az egy évvel korábbi 54,8 százaléknál, de még így is a legmagasabbat a csatlakozásra váró országok körében. A közelmúltban hivatalba lépett Nastase-kormány az idénre 20-25 százalék közé, 2004-ig pedig 10 százalék alá ígéri leszorítani a pénzromlás tempóját.
"A dezinfláció a bérnövekedés ellenőrzésétől függ" -- sommázza véleményét tegnap közzétett 200 oldalas román jelentésében az IMF. A valutaalap szerint a bukaresti monetáris és fiskális politikának is vannak tennivalói e téren (például a jegybanknak nem lenne szabad olyan laza pénzpolitikát folytatnia, ami lehetővé teszi a költségvetési expanziókat), de a jelenlegi áremelkedési ütem elsősorban "a termelékenység növekedésével alá nem támasztott bérnövekedés" következménye.
Az IMF egyúttal a nemzetközi pénzügyi kapcsolatok stabilitásának jobb megalapozására is felszólította a román kormányzatot. Noha a külföldi államadósság jelentős részét Bukarest tavaly visszafizette, devizatartalékai pedig az év végére -- a még mindig meglehetősen szerény -- 2,5 milliárd dolláros szintre emelkedtek, a valutaalap szerint további erőfeszítésekre van szükség a valutaválság kockázatának csökkentéséhez.
Az IMF emiatt sürgeti a bankrendszer megerősítését, a külföldi befektetők számára nyújtott adatszolgáltatás kiterjesztését és a fiskális egyensúlyt veszélyeztető kockázatok csökkentését. A bankrendszer szerkezeti átalakítását az EU-s tisztviselők is a bukaresti vezetés figyelmébe ajánlották, az állami vállalatok strukturális feljavításával együtt. A brüsszeli hivatalnokok egyúttal közölték: támogatják az új kormány gazdasági programját.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.