Az idei év első negyedére fellélegezhetnek a külföldön bejegyzett cégek: megszűnik az a korábbi hosszadalmas procedúra, ami miatt több esetben éveket is várniuk kellett, hogy megkapják az általuk visszaigényelt általános forgalmi adót (áfa) -- tájékoztatták lapunkat az adóhivatalnál. A problémát az okozta, hogy a törvény nem szab határidőt az adóhivatalnak az ügyek elbírálására. Több cég emiatt sérelmezte az eljárás lassúságát, amit a pénzügyi tárcánál is jeleztek. (Kamatot akkor kell fizetnie az APEH-nek, ha a határozat megszületését követő 30 napon belül nem utalja vissza az áfát.) A tárca jogosnak ítélte a panaszt, s intézkedett. Az APEH szerint a hátralékok zömét sikerült feldolgozni. Mára "csak" 50-100 millió forintnyi, 1999-ben beadott mintegy száz ügyben adós a hivatal a határozattal és a pénzzel.
A tavalyi évben az adóhivatalban történt átszervezésekkel sikerült az ügyintézést meggyorsítani, és így megoldani a külföldi cégek áfa-visszaigénylése körül kialakult problémát -- tájékoztatta a Világgazdaságot Hadi László, a Pénzügyminisztérium főosztályvezetője. Az adóhatóságnak ugyanis minden esetben meg kell vizsgálnia a kiutalás jogosságát, s erről határozatot hoz. Ha viszont a visszaigénylés módjában vagy magában a számlában hibát találnak, akkor a kérdést tisztázni kell a számla kiállítójával. Az ügy rendezéséig pedig nem fizethet a hivatal.
Az ilyen egyeztetések miatt húzódtak el és halmozódtak fel a késedelmes kiutalások. Ezt több, a cégeket képviselő érdekvédelmi szervezet is sérelmezte, s panasszal fordult a PM-hez. A minisztérium, miután tájékozódott, elismerte a panasz jogosságát, majd utasította az adóhivatalt a gyakorlat megváltoztatására. A hivatal belső átszervezéseivel oldotta meg a problémát. Hadi jelenleg nem tud ilyen típusú újabb ügyekről.
Mintegy százra tehető azoknak a még 1999-ben benyújtott áfa-visszaigényléseknek a száma, amelyekről jelenleg nem született határozat -- mondta kérdésünkre Bognár Péter, az APEH Észak-budapesti Igazgatóságának igazgatója. Az el nem bírált ügyekben becslésük szerint 50-100 millió forint összegű áfát igényelnek vissza a külföldön bejegyzett vállalkozások. A korábbi évekről felhalmozott hátralékos ügyek számát tavaly sikerült jelentősen csökkenteni, s az 1999-ben benyújtott igényeket is elbírálják a hónap végéig -- tette hozzá az igazgató. Már csak kisebb összegekről, átlagosan 100 ezer és 2 millió forint közötti áfakiutalásokról van szó -- mondta. Állítása szerint az 1999 óta lezáratlan ügyek között nem fordulhat elő nagy összegű, 50-100 millió forintos áfaigény, ezek ugyanis az elbíráláskor prioritást élveznek.
A jogszabályváltozások és az igazgatóság külföldi áfával foglalkozó részlegének késedelmes fejlesztése miatt gyűlt össze a korábbi évekből nagyszámú ügyhátralék -- magyarázta. A hátralék "ledolgozásához" jelentős létszámbővítést biztosított az irányító hivatal. 1997-től több mint 30 fővel és a hozzá tartozó technikai háttérrel bővült a létszám. Ma 52-en végzik e munkát.
Tájékoztatása szerint az ügyintézést az is késleltette, hogy sok volt a pontatlanul, hiányosan benyújtott kérelem. A hiánypótlási eljárás időt vett igénybe. A kérelem és a számla mellé az adott ország adóhivatalának is igazolnia kell a cég létét és tevékenységét, valamint mellékelni kell a szerződést és a kifizetést igazoló banki kivonatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.