A faunaszakértők szerint legalább öt év kell ahhoz, hogy -- ha lesz rá elegendő pénz -- a moldvai Szeret folyó halállományát az eredeti formában visszaállítsák. A környék lakossága döbbenten vette tudomásul, hogy mennyi hal volt a folyóban akkor, amikor zsákszámra emelték ki a Szeretből és annak mellékfolyóiból a haltetemeket.
Az első vészjelzéseket a Iasi megyei lészpedi polgármesteri hivatal adta le január 17-én este, amikor a Szeret egyik mellékfolyójának tükrén haltetemeket fedeztek fel. A környezetvédelmi hatóság és a többi helyi illetékes, például a megyei állat-egészségügyi igazgatóság munkatársai csak január 18-án este kezdtek foglalkozni az üggyel, tehát több mint 24 órán keresztül senki nem vette komolyan azt, ami bekövetkezett. Ezután a Suceava és Iasi megye területén lévő hét falu utcáin, a villanyoszlopokon, a kocsmákban megjelentek a falragaszok, melyek felhívták a figyelmet arra, hogy nem szabad enni a döglött halakból. Ezt az iskolákban, templomokban is kihirdették. Mégis Pascani városban és Jászvásáron a kórházakban csaknem száz gyereket és felnőttet kezelnek, egyetlen esetben lehetett életveszélyről beszélni, de az áldozat állapota javult.
A szennyezés előzményeiről tudni kell, hogy Falticeni moldvai kisvárosban korábban működött a Metadet vállalat, mely többek között mosóport, plexiüveget gyártott. Miután a cég abbahagyta működését, részvényeit megvásárolta a jászvásári Dalex Kft. és Pieta Kft., és a Dalex -- anélkül, hogy erre külön engedélye lett volna a hatóságoktól -- nekiállt szétbontani a volt Metadet ciszternáit, csöveit, leszerelte a tartályok csaptelepeit, hogy a fémet értékesítse.
A tartályokból a hírek szerint több tonna ciántartalmú, igen mérgező anyag került a folyóvizekbe. A szennyezéshez legközelebb eső folyóvízben a ciánkoncentrátum a hivatalos mérések szerint 130-szorosan haladta meg a nemzetközileg elfogadható szintet. Hogy mentsék a menthetőt, a vízügyi hatóság elrendelte, hogy a Szeret víztározóiból a vizet engedjék bele a folyóba, hogy csökkentsék a szennyezés koncentráltságát. A cián- és ammóniumszennyezés immár Bákó megyébe is átterjedt, és félő, hogy az ártalmas anyagok eljutnak a Dunáig, és emiatt ismét nemzetközi botránnyá fajul az újabb, eddig kizárólag romániai környezetvédelmi katasztrófa.
Becslések szerint mintegy 40 tonna hal pusztult el ezúttal. Kívülállók számára döbbenetes adat lehet az, hogy a szennyezésért közvetlenül felelős Dalex céget mindössze 21,2 millió lej pénzbírság kifizetésére kötelezték, ami valamivel több, mint 230 ezer forint. Igaz, időközben bírósági eljárást is kezdeményeztek a cég ellen.
Falticeni térségében már a tavaly nyáron ott legeltetett juhok tetemei jelezték, hogy szennyeződés van, és a környezetvédelmi felügyelőség szakemberei azt is megállapították, hogy a ludas a Metadet vállalat, melynek veszélyes hulladékot tároló ciszternáin repedéseket találtak, és ebből igen mérgező anyag szivárgott a legelőre. Ennek a felismerésnek csupán annyi eredménye lett, hogy "vizsgálni kezdték az ügyet", de következménye mindeddig nem volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.