A Makedonski Telekommunikacii (MakTel) mobil- és vezetékes távközlési vállalat 51 százalékos, többségi részesedésének -- amely a GDP körülbelül 9 százalékával egyenlő -- készpénzes eladása 342 millió euróért a Deutsche Telecom által ellenőrzött Matávnak (amely két év alatt további 256 millió euró korszerűsítő befektetést is ígért) az egyik legnehezebb feladat elé állítja a macedón kormányt a függetlenség kivívása óta. Az ország egy évtizede alig jutott beruházáshoz, a munkanélküliek aránya 25-35 százalék, és a szürkegazdaságot a GDP 35-60 százalékára becsülik.
Nikola Gruevszki pénzügyminiszter elmondta -- írja a Financial Times --, hogy a tárca már 3,2 milliárd német márka értékű finanszírozási tervet kapott, és a kérelmek még jönnek. Lehetséges azonban, hogy a kormány belebukik egy telefonlehallgatási botrányba, amely a privatizáció váratlan következménye volna. Az a veszély is fenyeget, hogy az államigazgatás egyszerűen képtelen lesz a hirtelen megvalósíthatóvá váló, sok és változatos létesítmény hatékony irányítására.
A kormányválság zavarólag hatna, de nem lenne végzetes a gazdaság irányítása számára. A szociáldemokraták a függetlenség első éveiben igazgatták az országot, és az IMF-fel és a Világbankkal szorosan együttműködve helyreállították az ország makroökonómiai stabilitását. Hozzáfogtak a privatizáláshoz és elindították az országot a piacgazdaság felé. Az őszi kormányátalakítás, amely a Demokratikus Alternatíva távozásához vezetett, nagyobb súlyt adott az Albánok Demokratikus Pártjának.
A legutóbbi gazdasági eredmények közé sorolható a hozzáadott érték adójának sikeres bevezetése 19 százalékos alapkulccsal. Ez a régi fogyasztási adót váltotta fel. Lényegesen csökkentették a személyi jövedelemadót és a társasági adót. Az adóbevételek növekedését a NATO-erők és a koszovói újjáépítés növekvő kereslete tette lehetővé. Ez ösztönözte a gazdasági fejlődést. A világ e részén csoda, hogy a költségvetés többlete felülmúlta a GDP 4 százalékát. Ez még a kiadások fokozása előtt volt, és az utóbbi következtében a szufficit végül 2 százalék körül alakult.
A valutatartalék is nőtt tavaly, körülbelül 730 millió dollárra, és ha a MakTel ára befolyik a jegybank külön számlájára, meghaladja az 1 milliárd dollárt. Ljube Trpeszki, a nemzeti bank kormányzója a makroökonómiai stabilitás bástyája, és ügyesen irányítja a külföldi hitelek felvételét és az adósság kezelését.
A pénzügyminiszter 5-6 százalékosra becsüli a tavalyi növekedést, de a külföldi bankárok szkeptikusok, és a felét tartják valószínűbbnek. A többit az adóreform előtti keresletbővülés okozta. A kormány az idén is 6 százalékos növekedést vár, és azt tervezi, hogy bezárja vagy privatizálja a legveszteségesebb 40 vállalatot, az állami bányákat és gépgyárakat. Ezek gyűjtötték össze a legtöbb rossz adósságot és a legnagyobb adótartozásokat. A legnagyobb gond azonban az, hogy a bezárások és privatizálások 3500 állami munkahelyet szüntetnek meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.