BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ÁSZ ellenőrizhetne a NATO-nál

A magyar számvevőszék nemzetközi felkérésre külföldi országokban ellenőrzést végezhet, ha a parlament megszavazza a számvevőszéki törvény módosítását -- hangzott el tegnap az általános vitában. A vita alapján úgy tűnik, erre minden esély megvan.

A törvénymódosító javaslat a számvevőszéki bizottság tagjainak teljes egyetértésével született. Ennek azért van nagy jelentősége, mert a változtatáshoz a ház kétharmadának igen szavazatára van szükség. A tegnapi vita alapján úgy tűnik, minden esély megvan arra, hogy az ÁSZ megkapja a felhatalmazást, hogy külföldön is végezzen vizsgálatokat. A kormánypárti és ellenzéki képviselők is támogatólag szólaltak fel. Az előterjesztő Rozgonyi Ernő (MIÉP), a számvevőszéki bizottság alelnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a módosítás elfogadásával a magyar számvevőszék eleget tehet az új brüsszeli NATO-központ beruházásának ellenőrzésére kapott felkérésnek.
Lapunk értesülése szerint nem vagyunk elkésve, hiszen a székházberuházásra még nem írták ki a pályázatot. Mint megtudtuk, a brit számvevőszékkel (NAO) a nyáron lejáró kétéves ikerszerződés után is szoros együttműködésre számíthatunk. Ennek egyik formája lehet az, hogy együtt vállalnánk harmadik ország uniós csatlakozási felkészítését a pénzügyi, gazdasági ellenőrzés területén. Jelenleg egy másik lehetőség is nyitott számunkra: a brit számvevőszék által elnyert ENSZ FAO ellenőrzési projektbe vonnák be a magyar számvevőket.
Kovács Árpád, az ÁSZ elnöke tegnapi expozéjában rendkívül fontosnak nevezte az Európai Unióhoz, a NATO-hoz, az ENSZ szervezeteihez kapcsolódás szempontjából a törvénymódosítással megnyíló részvételt a nemzetközi ellenőrzésben. Ennek eredményes megvalósítása nem csak az ÁSZ, hanem Magyarország nemzetközi elismertségét is erősítené -- tette hozzá.
Ezzel minden felszólaló egyetértett, többen felhívták ugyanakkor a figyelmet arra, hogy az 1989-ben megalkotott számvevőszéki törvény teljes körű felülvizsgálata szükséges. Az eredeti szövegben szinte nincs olyan mondat, amelyet meg lehetne hagyni -- jelentette ki Csúcs László független képviselő. Tardos Márton (SZDSZ) arra is felhívta a figyelmet, hogy sok még a teendő az állampolgárok adóinak és egyéb közterheinek ellenőrzésében.
Az elnöklő Gyimóthy Géza az általános vitát pénteki hatállyal lezárta.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.