A magyar ipar eddig is bizonyította versenyképességét az EU piacán, mégpedig kiemelkedő szinten -- vélekedett a főosztályvezető. A társulási egyezmény végrehajtásából és a csatlakozási tárgyalások eddigi menetéből fakadóan a magyar gazdaságba beültetett elemek szerinte nem okoztak megrázkódtatást. Hátravan ugyan még néhány nagy súlyú lépés (például a külső vámtarifa egységesítése, továbbá az energia és a munkaerő ára tekintetében), ám ezek hatása szintén "elteríthetőnek" tűnik -- tette hozzá.
Abos Brúnó elmondta: ez év elejétől megszűnt az ipari termékek vámja, és a mennyiségi korlátozások is eltűntek, a törvényeknek pedig mintegy 90 százaléka tekinthető harmonizáltnak. A belső piac még fennmaradó elemeiről (műszaki szabályozás, fuvarozás, közbeszerzés, szellemi tulajdon stb.) folyó egyeztetések előrehaladott stádiumban vannak.
A csatlakozás után a nemzeti iparpolitika ugyan nem szűnik meg, de mozgástere lényegesen leszűkül -- figyelmeztetett. Az import teljesen szabad lesz, a szabályok megsértése esetén bevezethető korlátozások pedig igen szűk lehetőséget jelentenek. Másfelől viszont a vállalatoknak pontosan ismerniük kell az unió egységes belső piacának szabályait. Erre való tekintettel nehezen érthető, hogy a minisztérium által szervezett uniós képzések iránt nagyon csekély az érdeklődés. A verseny vállalása márpedig alapvetően vállalati feladat lesz, az állam nem tud majd külön előnyöket biztosítani -- húzta alá a GM főosztályvezetője. A támogatási politika ugyanis az EU-ban alapvetően regionális, nem pedig szektorális alapon áll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.