Mióta Románia 1991-ben bekerült az Európai Unió PHARE-programjának célcsoportjába, az ország egymilliárd eurót kapott a segélyezőktől. A következő időszakban évente 400 millió euró az előirányzott összeg, melyeket a PHARE-, az ISPA- és a SAPARD-programok keretében kellene kapnia. 2000-ben sajnos az ilyenfajta tevékenységet irányító, kezelő román szervezetek konfliktusai, az anyagi érdekek ütközése következtében az esedékes összeg jelentős része nem jutott el azokhoz, akik arra ténylegesen rászorulnak. Az Európai Unió úgy döntött, hogy bizalmat előlegez a Nastase-csapatnak, azaz esélyt teremtett arra, hogy a 2000-es hitelkeret egyes tételeit 2001-ben igényelhessék a román illetékes hatóságok.
Mivel a román városok és falvak közötti szintkülönbség az utóbbi években egyre nyilvánvalóbbá vált, elsősorban a SAPARD-program adta lehetőségeket kellene igen ésszerűen felhasználni a falvak, községek fejlesztésére. A vidékiek java része azonban mit sem tud a kedvezményes, esetleg vissza nem térítendő hitelekről. A hétéves program keretében Romániának évente 150 millió eurót lehetne átutalni, ami az egész keret 29 százaléka. A román kormányzatnak évente 50 millió eurót kellene fordítania a mezőgazdaság támogatására ahhoz, hogy az esedékes összeget megkapja. Az idén főként a mezőgazdasági termékek feldolgozásának és forgalmazásának fejlesztésére, a falusi úthálózat javítására, az erdőgazdálkodás korszerűsítésére és a szakmai továbbképzésre kellene fordítani a pénzt. A román mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztérium az ősszel létrehozta a maga SAPARD-ügynökségét. De mint sok minden egyébbel, ennek megszervezésével is addig késlekedett a minisztérium, amíg hajszálon múlott a tavalyi összeg elveszítése. Jelenleg 59 romániai programot választott ki az Európai Bizottság, és egyelőre 2,5 millió euróval támogatják ezek beindítását.
A Világbank hárommilliárd dollárnyi támogatást irányzott elő Romániának. 1996 és 1998 között az akkor felajánlott keretnek csak a 12 százalékát sikerült felhasználnia az államnak, az utóbbi két évben pedig 16-18 százalékos volt a felhasználási arány, holott az optimális az lett volna, hogy évente 20-25 százalékot vegyenek igénybe, hiszen a teljes keretet négy év alatt lehet lehívni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.