BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem lesz hatósági áras a PB

Nincs esélye egy olyan törvénymódosító javaslatnak, amely a PB-gázt hatósági áras termékké tenné -- közölték érdeklődésünkre a Gazdasági Minisztériumban annak kapcsán, hogy a törvényhozás elé terjesztettek egy ilyen javaslatot. Időközben információink szerint a GM tárgyalt a PB-gázszolgáltató cégek képviselőive, a tavalyi 80 százalékos áremelkedés ellentételezésének megoldási lehetőségeiről.

Mivel a kormány mindeddig nem lépett a vezetékes PB-gáz árának hosszú távú megoldása érdekében, Farkas Imre képviselőtársammal beadtuk a gáztörvény módosítására vonatkozó javaslatunkat a parlamentnek -- mondta Szekeres Imre szocialista országgyűlési képviselő. A módosítás biztosítaná, hogy a vezetékes PB-gáz ugyanúgy hatósági áras termék legyen, mint a földgáz.
Az egész világon az a törekvés, hogy az energetikai termékek szabadárasak legyenek, ezért nincs esélye egy ilyen törvénymódosítási javaslatnak -- közölte érdeklődésünkre Vinkovits András, a Gazdasági Minisztérium vezető energiaipari szakértője, aki úgy véli, egy ilyen intézkedés nagyon durva visszalépést jelentene. Szekeres Imre elmondta, az érintett települések közül már több mint harmincan aláírták a petíciót, amelyben kérik a kormányt az azonnali intézkedésre. Ezt még a héten eljuttatják a kormányfőnek.
Ismert, hogy az érintett településeken komoly feszültséget keltett a PB-gáz árának 80 százalékos emelkedése. Szakértők emlékeztettek rá, hogy a szilárd tüzelőanyag, vagy akár az olaj gázzal történő leváltása is szinte automatikusan az energiaigény növekedésével járt együtt, s ez egy esetleges áremelkedés esetén súlyosbítja a feszültséget.
A falugázrendszereket eleve úgy alakították ki, hogy azok műszakilag megfelelnek a földgáz fogadására, vagyis ezek a rendszerek bármikor átállíthatók -- mondta érdeklődésünkre Dénes János, a Magyar PB-gázipari Egyesület elnöke. A három PB-gázszogáltató társaság, a Prímagáz a Totalgáz és a Szebgáz is kifejezte hajlandóságát, hogy a kérdéses rendszereket átadja a községeknek, vagy más szolgáltatóknak -- tette hozzá. Gondot okoz azonban, hogy számos helyen ezeket a hálózatokat saját beruházásban építették ki, a falvak, illetve a fogyasztók hozzájárulása nélkül. Nem lehet szó tehát az ingyenes átadásról. A községeknek viszont nincs pénzük a rendszerek megvásárlására, a földgázszolgáltatók pedig nem kívánnak erre költeni, és a lakosságtól sem kérhetnek ehhez hozzájárulást. Szekeres Imre fontosnak tartja, hogy ahol lehetséges, a kormány hosszú távon támogassa az átállást a földgázra, ahol pedig nem, ott adjon végleges kompenzációt a jelenlegi árkülönbözetre. Szakértők szerint lakásonként 50-100 ezer forintba került a falugázrendszerek kiépítése, ami azt jelenti, hogy a 40 településen meglévő, 3600-3700 embert érintő rendszerek együttesen 3-5 milliárd forint körüli értéket képviselnek. Az igazsághoz tartozik, hogy ezek a rendszerek olyan településeken épültek ki, amelyeknek esélyük sem volt a földgáz bevezetésére.
A tavalyi, példátlan áremelkedés kompenzációja ügyében információink szerint a Gazdasági Minisztérium tárgyal a PB-gázszolgáltatókkal.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.