Buzek egynapos svédországi látogatásán -- csütörtöki lengyel sajtójelentések szerint -- a tárgyalások gyorsítását és a csatlakozás konkrét időpontjának kijelölését sürgette. Közölte, hogy az idei első fél évben, a svéd EU-elnökség alatt Lengyelország kilenc tárgyalási fejezetet szeretne lezárni az unió által ajánlott hattal szemben. Lengyelország változatlanul ragaszkodik a 2003. január elsejei csatlakozási időponthoz, és azt szeretné, ha a júniusi göteborgi EU-csúcstalálkozó hivatalosan megerősítené ezt a dátumot.
Svédország is azon van -- mondta Persson --, hogy a göteborgi csúcson határozzák meg a dátumot, de nem biztos abban, hogy ezzel a többi EU-tagország is egyetért. A svéd kormányfő szerint a három legfontosabb terület -- amelyen kompromisszumkészséget kért -- a tőke szabad áramlása (ezen belül a földvásárlás), a lengyel állampolgárok munkavállalása az unióban és a környezetvédelem. Ha ezen a három kulcsterületen májusig nem születik döntés, a tizenötök elutasíthatják a csatlakozási időpont megadását a júniusi göteborgi csúcson -- véli az unió soros elnöki posztját betöltő Svédország kormányfője.
Stockholmból hazatérve Buzek elismerte, hogy Lengyelországnak problémái vannak a három említett területen -- tudósít az MTI. A környezetvédelemmel kapcsolatban azt mondta, hogy az uniós normák átvételi idejének lerövidítése gyengítené az amúgy is kereskedelmi deficittel küszködő lengyel gazdaság versenyképességét.
A földvásárlással kapcsolatban Varsó nem akar lemondani a 18 éves halasztási igényről, mert attól tart, hogy a német állampolgárok felvásárolják a termőföldeket. A lengyelek uniós munkavállalását illetően viszont Buzek indokolatlannak tartja egyes tagországok aggodalmait. Utalt arra, hogy éppen ellenkező irányú folyamat figyelhető meg: az elmúlt években 700 ezer lengyel tért haza az emigrációból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.