A török elnök és a kormányfő vitája kapcsán kipattant politikai és pénzügyi válság második napján 1600--2300 százalékos sávba kúsztak fel a rövid lejáratra szóló pénzpiaci kamatok. A "mindössze" 36 százalékos éves fogyasztói áremelkedési ütem melletti drámai hiteldrágulást az váltotta ki, hogy a jegybank blokkolt minden likvitásbővítő műveletet. A beavatkozás nem maradt eredménytelen, mert a kereskedelmi bankok kénytelenek voltak 2,2 milliárd dollárt eladásra kínálni líra ellenében. Hétfőn a pénzintézetek még mintegy 5 milliárd dollárt (a hivatalos tartalékok mintegy 20 százalékát) hívtak le a jegybanktól.
A válságnak ezzel együtt sincs vége, mert a török részvények a hétfői egész napos, 14 százalékos hanyatlás után kedden további 5 százalékot veszítettek értékükből. A kormány az esedékes állampapír-refinanszírozási szükségleteire kénytelen volt 144 százalékos hozamot ajánlani, ami a költségvetés, ezen keresztül pedig az egész lakosság számára jelzi a mostani politikai-pénzügyi bukfenc súlyos árát. A piacokon olyan hírek is felbukkantak, hogy leértékelik a török valutát.
A váratlanul jött megrázkódtatások idején éppen Törökországban tartózkodott az IMF vezérigazgató-helyettese, aki tárgyalt Bülent Ecevit miniszterelnökkel. Stanley Fischer az -- eredetileg rutinjellegűnek szánt -- látogatás keretében a tavaly decemberben jóváhagyott 7,5 milliárd dolláros (korábbi tételekkel együtt 10 milliárdos) hitel felhasználásának módozatait és a gazdasági korrekciós program állását kívánta megvitatni. A zavaros helyzetben meghosszabbították a török nemzeti légitársaság 51 százalékos privatizácójára kiírt pályázat határidejét, és szó van az ottani telefontársaság 33,5 százalékos eladásának elhalasztásáról is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.