BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stabilizál a jegybank

A jegybank pénzforgalmi stabilizációs intézkedései álltak tegnap a török válságkezelés középpontjában. Ezzel egy időben Ankarába érkezett a Világbank és az IMF küldöttsége, állítólag további hitelek ígéretével. Néhány termék drágulása máris jelzi a leértékelés várható, széles körű hatását, az olajárakat azonban egyelőre rögzítve tartják. A török nemzetbiztonsági tanács tegnapi ülése nem hozott érdemleges döntést.

A török jegybank tegnap a 100--150 százalékos hitelek révén igyekezett növelni a pénzkínálatot az egynapos bankközi piacon. A péteki szintnek nagyjából az egytizedére beállított reporátáknak az lenne a szerepük, hogy a likviditás érezhető javulásával ösztönözzék a kereskedelmi bankokat az egymás közötti fizetések újraindítására. A lépéssel egy időben azonban felbukkantak olyan félelmek, hogy a viszonylag olcsón elérhető hiteleket a kereskedelmi bankok ismét dollárvásárlásokra fordítják. Erre annál is nagyobb szükségük lehet, mivel jelentős külföldi fizetési esedékességekkel néznek szembe, amelyeknek a gyengülő lírára támaszkodva egyre kevésbé tudnak eleget tenni. A jegybank egyébként közel 800 millió dolláros valutahitelt is kibocsátott, ennek igénybevételét azonban 40 százalékos kamathoz kötötte.
A belső átutalások rendszere még a múlt héten omlott össsze, amikor a jegybank a líra védelmében provokálta ki az 5-7 ezer százalékos bankközi rátákkal jellemzett pénzszűkét. A fizetési forgalom megbénulásának jeleit a lakosság is kezdte megérezni, mert helyenként nem tudott betéteihez hozzáférni. Az átutalások újraindulása -- a körülményekhez képest -- kedvező reakciót váltott ki a valutapiacon, ahol, a líra múlt heti, 36 százalékos értékvesztése 26-28 százalékra mérséklődött tegnap.
Az áremelkedések nyitányát a Tekel nevű termékforgalmazó monopólium nyitotta meg, amely egy csapásra 10 százalékkal emelte több árucikk -- például a dohány, a só és egy kedvelt helyi ital -- árát. A Reuters szerint küszöbönáll az összes alapvető élelmiszer és szolgáltatás -- a kenyér, a tea, a cukor, a közlekedés -- árának emelése. A török légitársaság máris 30 százalékkal emelte tarifáit. Az olajtermékek árának emelését egy március 10-re eső muzulmán ünnepig elhalasztották. Egyes tengerparti és délkeleti körzetekben máris bezárnak a cégek, és elkezdődtek az elbocsátások. Ami pedig a legrosszabb, a lakosság ismét magáévá tette a régi tanulságot, hogy ne bízzon saját országa valutájában.
A Világbank és az IMF delegációja egyébként máris elkezdte a tárgyalásokat Ankarában a jegybankkal, a pénzügyminisztériummal és a bankfelügyeleti hatósággal. Egy állítólagos újabb segélyakcióból a hírek szerint Japán is kész lenne részt vállalni.
Eközben a török jegybank új elnökének tisztére tippelt Ercan Kumcu hosszú cikkben elemezte a mostani válsághoz vezető súlyos gazdaságpolitikai melléfogást. A szakember szerint alapvető hiba volt az inflációs célkitűzésnek mindent alárendelni, mielőtt a szükséges szerkezeti kiigazításokat végrehajtották volna. Olyan ez -- mondotta --, mintha valaki futni akarna, mielőtt járni tudna.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.