A Világgazdaság információi szerint újabb megoldás merült fel az utazási irodák vagyoni biztosítékának korszerűsítésével kapcsolatban a Gazdasági Minisztériumban (GM). A korábban tervezett inszolvenciabiztosítás bevezetése lekerült a napirendről -- közölte egy e területtel foglalkozó biztosítási szakember --, így ma már az utazásszervező és -közvetítő tevékenységet szabályozó kormányrendelet átfogó, EU-konform módosításáról van szó.
E munkával azonban a GM nem végezne az idei turisztikai főszezon beindulásáig, ezért átmeneti megoldást javasolt az idei évre az e munkával foglalkozó munkabizottság. Ennek lényege, hogy a cégeket -- forgalmuk alapján -- a jelenlegi 11 sáv helyet 15-16-ba sorolnák be, s ennek megfelelő kauciót kellene letenniük, ami nem lehet kevesebb a forgalom 6 százalékánál. Ez azt jelenti, hogy az egymilliárd forint feletti kiutaztató forgalmat bonyolító cégeknél a biztosíték összege legalább 132 millió forint lenne, míg ötmilliárd esetében ez 528 millióra is növekedhet.
A turisztikai szakmát ismerők szerint a legnagyobb magyar túraszervezők jellemzően a 2-3 milliárd forintos sávba tartoznak. A módosítás másik lényeges eleme, hogy az idei évben már csak a bankgarancia és a kezesi biztosítás között lehetne választani; illetve, hogy vagy a tavalyi év tényleges forgalma, vagy az idei tervezett forgalom lenne az alap. Minden esetben a magasabb összeget kellene figyelembe venni. A charterutakat szervezőknek az eddigi 20 millió helyett legalább 80 millió forintot kellene letenniük, ám ha forgalmuk alapján magasabb sávba esnek, akkor a nagyobb összeg érvényes rájuk.
A Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ) nem tartja elfogadhatónak a túl szigorú módosítást, hiszen ez nem szolgálná a kis- és középvállalkozások érdekeit -- közölte a MUISZ főtitkra, Csók Csaba. A tervezet egyébként még ezt követően kerül tárcaegyeztetésre, így teljesen képlékeny az előterjesztés, végső megoldást egyelőre nem lehet mondani. Csók Csaba szerint egyébként semmiféle módosítást nem lehet már az idei évre bevezetni, hiszen ehhez túl késő van.
A kaució összegét minden évben május végéig kell az utazási irodáknak előző évi forgalmukhoz igazítani, így a módosítás -- vélhetően -- nem okozna különösebb nehézséget a szezonindításban -- vélik ugyanakkor a rendelet előkészítésében részt vevők. Ezzel szemben az utazási vállalkozások úgy látják: a GM hozzá nem értő munkával nehezíti a magyar cégek munkáját. Mint Petrus György, az egyik legjelentősebb kiutaztató, a West Travel ügyvezetője mondta, a legnagyobb gond egy ilyen tartalmú módosítással az lenne, hogy már azt követően jelenik meg, hogy a cégek befejezték előkészületeiket az idei szezonra; megjelentek a programfüzetek, s az utak értékesítése folyik. Ezen túlmenően pedig egy ilyen szigorítás egyértelműen a multinacionális vállalatoknak kedvez, a magyar cégeket olyan hátrányba hozná, ami már középtávon is elnyomorításukhoz vezetne. Ezzel a véleménnyel ért egyet Kenessey Gábor, a másik jelentős kiutaztató, aki szerint az csak az egyik baj, hogy ilyen módon a kormányzat megnyomorítaná a magyar tulajdonú cégeket, de hasonlóan nagy probléma, hogy a feketén kiutaztatókat senki nem ellenőrzi. A rendeletmódosítás tervezete csak szigorításokat tartalmaz, ám hogy mivel védi a tisztességesen működő cégeket, arról nincs szó.
A két cégvezető, illetve Simon András, a Malév Air Tours ügyvezetője is úgy látja, egy ilyen lépés hatással lehet az árakra, mégpedig 4-5 százalék körüli áremelkedést eredményezve. Ezt az ajánlatok megjelenését követően már nem lehetne módosítani, illetve ez nem lenne tisztességes az utazókkal szemben. Simon András úgy véli, egy ilyen módosítás november 1. előtt nem léphetne hatályba, hiszen az ágazat működésének rendjét nem hagyhatja figyelmen kívül a GM. A szakember szerint a tárca bizonytalanságot okoz azzal, hogy az utolsó pillanatban megváltoztatja a rendet.
A kormányrendelet módosításával kapcsolatos előkészítő munkákról a Gazdasági Minisztérium turizmus-szakterületének helyettes államtitkára, Budai Zoltán többszöri megkeresésünkre sem reagált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.