BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Varsóra várva

Magyarország továbbra is kész konzultálni Lengyelországgal a vámvita tárgyalásos megoldásáról. Varsó vitatja, hogy Budapesten a CEFTA-eljárásoknak megfelelően hoztak ellenintézkedést. Pedig Magyarország már 1999 tavasza óta folyamatosan jelezte, hogy ilyen lépésre kényszerülhet.

Vélhetően agrárgazdasági termékek kerülnek majd fel arra a listára, amelyet a lengyel kormány megbízásából az ottani gazdasági minisztérium állít össze válaszlépésként a két ország évek óta folyó vámvitájában Magyarország által a napokban hozott ellenintézkedésekre. Az is várható, hogy az importnehezítés arányos lesz a magyar retorziókkal. Annyi mindenesetre bizonyos, hogy a Varsó által kilátásba helyezett lépés legkorábban kilencven nap után léphet hatályba, hiszen a CEFTA-szabályok szerint minden hasonló intézkedést legalább három hónappal előre kell jelezni, s konzultációt felajánlani róla. A lengyel kormány kinyilvánította, konzultálni kíván Magyarországgal az ügyben, Martonyi János külügyminiszter pedig -- tegnap, az Országgyűlés külügyi bizottsága előtt -- hangoztatta: bízik a mielőbbi megállapodásban, a kölcsönös védintézkedések megszüntetésében.
Ugyanakkor Varsó vitatja a múlt pénteken bejelentett és a héten hatályba léptetett magyar importvédelmi ellenlépések jogosságát. Egyebek között azt rója fel Budapestnek, hogy nem jelezte előre kilencven nappal, mire készül -- tudtuk meg Bende Árpádtól, a varsói magyar külgazdasági attasétól. A gazdaságdiplomata azonban hangsúlyozta: az évek óta folyó magyar--lengyel vámvita során Budapest már 1999 tavaszán -- még Chikán Attila minisztersége alatt -- jelezte, kénytelen lesz válaszintézkedéseket hozni, ha Lengyelország nem vonja vissza bizonyos magyar agrártermékekre jogtalanul bevezetett importnehezítő intézkedéseit. Habár igaz, hogy menet közben született átmeneti megállapodás a két ország között, ám az csak a tavalyi év magyar kiszállításainak egy részére vonatkozott. A két ország megegyezett abban, hogy 2000. november 15-ig megállapodnak az idei szállítási feltételekben, ám ez a megállapodás máig sem született meg. Magyarország pedig folyamatosan jelezte, megegyezés hiányában válaszlépésre kényszerül.
Mint lapunk többször beszámolt róla, az elmúlt években Lengyelország fontos magyar agrártermékek (kukorica, búza, sertés- és baromfihús, valamint paradicsompüré) lengyelországi bevitelét nehezítette, esetenként lehetetlenítette el. Évek alatt nem sikerült megnyugtatóan rendezni a vitát, amelynek során született magyar válaszintézkedés, majd részleges megállapodás. Miután magyar értékelés szerint nem mutatkozott lehetőség a vita rendezésére, a héten meghatározott lengyel termékekre (egyebek között sajtokra, tejporokra, burgonyára, egyes zöldségfélékre és édesipari cikkekre) importnehezítő intézkedéseket léptetett hatályba.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.