Az élelmiszerárakhoz hasonlóan a mezőgazdasági termelői árak is dinamikusan növekedtek az év elején. Míg 2000 decemberében -- a néhány hónapos csökkenő trendet követve -- 21,5 százalékra mérséklődött a tizenkét havi drágulás mértéke, januárra 26 százalékra ugrott fel az index.
A mezőgazdasági termelői árak gyors növekedése egy-két hónap alatt begyűrűzik a fogyasztói árakba is; ennek köszönhető, hogy az infláció januárban is 10 százalék felett volt. A ma megjelenő februári fogyasztói árindex a piacot figyelők szerint szintén az élelmiszerárak alakulása miatt lesz magas. A mezőgazdasági szektor által előállított termékek árainak emelkedése tavaly nyáron vált látványossá, és azóta minden hónapban rendre gyorsabban nő, mint az ipari árak színvonala.
Az elmúlt tizenkét hónapban megfigyelt 26 százalékos termelői árnövekedés jóval nagyobb, mint az élelmiszerek 13 százalék körüli drágulása. Mindez arra enged következtetni, hogy az értékesítési láncban jó néhány gazdasági szereplő a költségnövekedés jelentős hányadát "lenyelte". Ennek egy része ellensúlyozható azzal a hatékonyságjavulással, melyet a kiskereskedelmi szektor a nagy láncok betelepülésével realizált. Az áremelkedés ellen hathat, hogy a világpiaci árak az idén valószínűleg nem alakulnak annyira kedvezően a termelők számára, mint 2000-ben. További árcsökkentő tényező lehet az euró erősödése. Ezért a növényi alapú termékek és az állati takarmány drágulása a tavalyinál kisebb lehet.
Figyelembe véve azonban a többi jelentős költségtényező (energia, bér) alakulását, az áremelkedésnek még lehetnek tartalékai. Különösen az eddig kisebb mértékben növekvő állati eredetű termékek drágulhatnak. A negatív vásárlói hangulat miatt azonban keresleti oldalról ennek komoly korlátai lehetnek. 2001 elején különösen nagy volt az elszántság a termelők részéről, hogy az utóbbi évek költségnövekedését az árakban realizálják. Januárban a tej és tejtermékek, februárban a pékáru drágult jelentősen.
A legfrissebb adatok alapján az év első felében még nem számíthatunk arra, hogy jelentősen csökken a mezőgazdasági termékek árainak emelkedése. A további tendenciák már erősen függnek majd a világpiaci és keresleti tényezőktől, valamint a gazdasági szereplők áthárítási szándékától.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.