Giulio Tremonti, Olaszország euroszkeptikusnak tartott pénzügyminisztere támogatja az egy és két eurócentes érmék bevonását. Az eurózónában általános a vélemény, hogy ezek az érmék kezelhetetlenül aprók, és mivel alig érnek valamit, fölösleges bajlódni velük. Az Európai Központi Bank azonban egyelőre ragaszkodik megtartásukhoz - írja az EUobserver.
Finnország, amely már a 70-es években elrendelte a kerekítést a készpénzfizetések esetében, 2000 novemberében egy parlamenti döntés nyomán ezt az eljárást a majdani euróra is előírta. Így az országban jelenleg az ötcentes a legkisebb, használatban lévő érme (bár az uniós tisztviselők ragaszkodnak hozzá, hogy az egy- és kétcentest is el kell fogadni, mivel az is hivatalos fizetőeszköz).
Az Il Messaggero olasz lap felmérése szerint az apróktól való megszabadulást az olaszok közel 85 százaléka támogatná. Az ország fogyasztóvédelmi szervezete viszont úgy véli, hogy a lépés áremelkedéshez vezetne. Ezt az érvet hangoztatja Jean-Claude Trichet, a francia jegybank kormányzója is. Franciaországban pedig már a nemzeti valuta legkisebb egységét, az ötcentime-ost is alig használták; az egy eurócentes értéke ennél alig több, ráadásul az érme sokkal kisebb és könnyebb - írja a Reuters.
Az összesen kilencmilliárd darabban kibocsátott egycentessel és a hétmilliárd kétcentessel kapcsolatban Hollandiában és Belgiumban is panaszkodnak. A holland jegybank elnöke és a pénzügyminiszter úgy döntött, hogy ha a kisebb érmék természetes módon kikerülnek a forgalomból, megfontolják további kibocsátásuk beszüntetését. Az ország egyik szupermarketje máris öt centre kerekítette lefelé árait, ami a múlt héten 200 eurós bevételkieséssel járt.
VG-összeállítás
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.