BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevés vigasz Japánban

A legfrissebb japán makroadatok megmutatták a gyenge jen hatását. Februárban a vártnál jóval nagyobb ütemben, 1,6 százalékkal nőtt az export az előző hónaphoz viszonyítva, ami azért is nagy dolog, mert ez kétéves csúcs. A jen 14 százalékos gyengülése nem volt hiábavaló. Ennek meg is volt az ára: a jegybank tavaly szeptemberben 26,5 milliárd dollárt költött saját devizájának gyengítésére.

Japánban most már legalább van mibe kapaszkodni. Nehéz letagadni: az amerikai gazdaság látványos talpra állása legalább olyan mértékben segítette a kivitelt, mint a gyenge jen. Az USA-val szembeni kereskedelmi többlet 666 milliárd jenre emelkedett, ami 0,1 százalékos növekedés, és szintén meghaladta a várakozásokat. A vámtételektől megtisztított teljes kereskedelmi többlet 776,8 milliárd dollár, ez a várt 15 százalékos csökkenéshez képest csak 11,3 százalékos szűkülést jelez.

Ám arról nem szabad elfeledkezni: az export nem a gazdaság motorja. A kivitel mindössze 10 százalékát adja a japán GDP-nek. A nagyobb részért, a bruttó hazai termék 60 százalékáért a belföldi fogyasztás felelős, ami azonban nemhogy javulna, hanem inkább romlik.

A japánok januárban 1,1 százalékkal költöttek kevesebbet szolgáltatásokra, mint az előző hónapban. A mobiltelefon-szolgáltatásokra fordított kiadások 7,8 százalékkal csökkentek.

Meglehetősen vegyes tehát a kép a világ második legnagyobb gazdaságában. Úgy tűnik, igazuk lesz azoknak, akik a kiviteltől nem várták a gazdaság teljes talpra állását. Az exportorientált vállalatok számára kedvezően alakult a helyzet, de a többnyire belföldi tevékenységet végző cégek ebből semmit sem profitálhattak.

Éppen ezért nagy várakozás előzi meg a március 31-i pénzügyi évzárást. Ez lesz ugyanis az első olyan pillanat, amikor az összes banknak piaci áron (marked-to-market) kell szerepeltetnie különböző követelé-seit. Az utóbbi évben rekordmennyiségű csődöt jelentettek be Japánban, ami, ha a helyzet nem változik, tovább nőhet.

Nem túl biztató a jövőre nézve, hogy a minden ipari tevékenységet magába foglaló index - amit a legtöbb közgazdász a GDP-előrejelzés egyik pilléreként használ - 0,9 százalékos csökkenést produkált januárban. (LÁ)

Munkatársunktól

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.