Dancs Gyula, az ÁPV Rt. agrárportfóliójának volt igazgatóhelyettese és Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára lett az agrártárca két új helyettes államtitkára - tudta meg lapunk. Dancs a költségvetési és mezőgazdaság-fejlesztési, Máhr a termelésfinanszírozási és piacszabályozási ügyekért felel. Mindkét helyettes államtitkárság a minisztériumnál folyó átszervezések nyomán alakul meg. A tárca módosított szervezeti és működési szabályzatát (szmsz) a napokban hagyta jóvá Németh Imre agrárminiszter. A változtatásokat főként az EU-s csatlakozás felkészülési feladataival indokolják.
A területfejlesztési helyettes államtitkárság ugyan megszűnik, de az szmsz szerint az FVM-nél továbbra is öt "másodvonalbeli" részleg tevékenykedik majd. Újonnan jön létre az élelmiszer-biztonsági és fogyasztóvédelmi helyettes államtitkárság, amelyre korábban - nem hivatalos formában - az SZDSZ tartott igényt. A Miniszterelnöki Hivatalhoz átkerült területfejlesztés helyét a vidékfejlesztési és környezetvédelmi helyettes államtitkárság veszi át, míg a jogi-igazgatási részleg csaknem változatlan formában működik tovább. Egyelőre kérdéses, Dancs és Máhr mellett kik töltik be a fennmaradó három helyettes államtitkári posztot. Információink szerint korábban több kiszemelt azért lépett vissza, mert nem kívánt együtt dolgozni Mészáros Gyula közigazgatási államtitkárral.
A módosított szmsz azt tükrözi, hogy most elmarad az FVM korábban beharangozott látványos átalakítása, és egyelőre nagyarányú létszámcsökkentésről sem hallani. Németh Imre agrárminiszter kinevezése előtt 300-400 fős leépítést is elképzelhetőnek tartott (VG, 2002. április 29.). A tárcától mindenesetre a területfejlesztési főosztály mellett a terület- és településrendezést, az építésügyi hivatalt, a főépítészi titkárságot és az Országos Területfejlesztési Központot is elvonják.
Új részlegként jön létre viszont az ágazati költségvetési kapcsolatok főosztálya, az agrár-környezet-gazdálkodási önálló osztály és az úgynevezett strukturális alapok felkészítési főosztály. Így az FVM-en belüli szervezetek, főosztályok, önálló osztályok száma - nem számítva a SAPARD Hivatalt - 32-ről 30-ra csökken. Egyes korábbi tervek szerint a főosztályok negyede-harmada szűnt volna meg vagy olvadt volna össze más minisztériumi egységekkel. (HL)
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.