BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fizess magad az egészségedért!

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

A korábban agyonbiztosításokkal alátámasztottnak tekintett amerikai gyógyellátásban látványos decentralizálás kezdődött. Ennek során a betegnek egyre inkább magára kell vállalnia egészségi ügyei teljes menedzselését, beleértve az egyre gyakrabban kézbe adott járulékkal való gazdálkodást. Az első kritikák szerint a biztosítási-szolidaritási elem eltüntetése mindenekelőtt a krónikus betegségekkel küszködő személyeket érinti súlyosan.

A terjedőben lévő új mechanizmust ismertetve a Süddeutsche Zeitung arra emlékeztet, hogy a korábban világszerte csodált amerikai ellátási rendszer középpontjában a magánvállalkozásként működő "karbantartó" szervezetek (HMO - Health Maintenance Organization) voltak. Ezeket azon elv szerint működtették, hogy a beteg úgysem tudja igazán, milyen kezelésre van szüksége, ezért helyette kell megszervezni, miként lehet az egészségmegőrzés legolcsóbb módját választani. A rendszer azonban éppen a központi elvárásnak - a költségek folyamatos csökkenésének - nem tudott megfelelni, sőt a kiadások az utóbbi időben megállíthatatlanul növekedtek, mindenekelőtt a menedzseléssel együtt járó tetemes ráfordítások miatt.

A néhány munkaadónál már bevezetett korrekció jegyében először az ellátás szervezését testálják a dolgozóra, egy második lépcsőben pedig az eddigi, rendszeres biztosítási befizetéseket utalják ki a foglalkoztatottnak, amelynek összege családonként és évente átlagosan 2500 dollár körül alakul. A dolgozó ebből a saját választása szerint vehet igénybe szokványos kezelést, vagy fizethet elő különleges kúrára. Ha az éves keretét kimerítette, akkor a fennmaradó hányadot saját forrásból kell állnia, a fel nem használt összegeket pedig átviheti a következő évre. Fiatalok számára ajánlják, hogy tartalékolják és gyűjtsék az ellátmányt a későbbi, betegesebb évekre.

A modellt máris alkalmazza a CVS-illatszerlánc, a Budget autókölcsönző, illetve a Novartis ottani érdekeltsége. Ez utóbbi 16 ezer dolgozójára egy hibrid megoldást munkált ki, miszerint kiutalnak egy évenkénti 1100 dollár körüli, szabadon felhasználható és megtakarítható keretet, a járulék másik felét pedig normál biztosításként fizetik be, így a szabad keret felhasználása után még van némi védettsége a dolgozónak.

Az újítás ellen tiltakoznak a fogyasztói szervezetek, néhány vállalatnál maguk a dolgozók léptek fel a bevezetése ellen.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.