BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kisebb adó a "zöldkocsik" után?

EU-szerte egységes, a szén-dioxid-kibocsátáson alapuló gépjárműadót szeretne bevezetni az Európai Bizottság német lapértesülés szerint. A terv várhatóan több tagállam ellenállását is kiváltja majd.

A szén-dioxid-kibocsátás mértékével jelenleg az EU-tagok közül csupán Nagy-Britanniában kapcsolják össze az autók adójának mértékét. A szigetországban 159 eurót kell fizetni azon személygépkocsik tulajdonosainak, amelyek kilométerenként 150 grammnál kevesebb szén-dioxiddal szennyezik a levegőt - ennél magasabb kibocsátás esetén akár 246 euróig is felmehet az adó. A többi tagállamban ma a kén-dioxid-kibocsátás és a hengerűrtartalom szerint határozzák meg a gépjárművek környezetvédelmi adóját. Frits Bolkestein belpiaci biztos most készülő előterjesztése a Handelsblatt szerint a brit rendszer alapelveinek az EU egészére való kiterjesztését javasolja. Egy már meglévő közös európai bizottsági-parlamenti határozatnak megfelelően a cél az lenne, hogy az új személyautók szén-dioxid-kibocsátását átlag 120 gramm/kilométerre csökkentsék.

Az európai autógyártók szövetsége és Brüsszel között már jelenleg is létezik egy nem kötelező érvényű megállapodás, miszerint a 2000-ben mért átlagos 172 gramm/kilométer szén-dioxid-kibocsátást a felek 2010-re megpróbálják 140-re csökkenteni. A német lap úgy tudja, Bolkestein új javaslatát szeptemberben terjeszti az Európai Bizottság elé.

Az egységes piaci biztos még ennél is magasabbra törő álmokat dédelget. Elképzelései szerint meg kellene szüntetni az uniós autóállomány 35-45 százalékát kitevő cégautóknak nyújtott adózási és más pénzügyi kedvezményeket, szintén a környezetvédelem jegyében. Egy átlagos cégautó ugyanis nagyobb, erősebb és így több szén-dioxidot bocsát ki, mint egy magántulajdonban lévő jármű. Bolkestein felszámolná az új járművek üzembe helyezésekor fizetendő regisztrációs díjat is (amivel a magyar kormány éppen most kívánja felváltani az autók után jelenleg fizetendő fogyasztási adót, lásd VG, 2002. augusztus 12., 1. o.), s fokozatosan egységesítené az üzemanyagok után fizetendő fogyasztási adót is. A javaslatok azonban várhatóan igen éles ellenállásba ütköznek majd, hiszen több tagállam elvi és gyakorlati okokból is ellenzi az uniós szintű adóharmonizáció kiterjesztését.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.