BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mikrohitelstopot hirdettek

Holnaptól felfüggesztik az újabb mikrohitel-szerződések megkötését - tudta meg lapunk. A Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány döntésének hátterében - információink szerint - az áll, hogy jelenleg 2,2 milliárd forintnyi értékben vannak olyan kontraktusok, amelyek kapcsán még nem történt meg a folyósítás.

A Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) augusztus 27-étől szünetelteti az újabb mikrohitel-szerződések megkötését. Információink szerint az MVA levelet küldött a helyi vállalkozói központoknak, amelyben arról adott tájékoztatást, hogy a kialakult finanszírozási helyzet miatt e naptól kénytelen leállítani az ezzel kapcsolatos tevékenységet. Az indoklás szerint a helyi vállalkozói központoktól és a Postabank Rt.-től kapott jelzések öszszegzéséből kiderült: a finanszírozási rendszerben mintegy 2,2 milliárd forint összegű olyan hitelszerződés található, amelyre a folyósítás még nem történt meg.

A mikrohitelprogram számít és számolhat ugyan új forrásokkal is, mégpedig a PHARE-tól és a programhoz tartozó regionális keretekből.Ez a 933 millió forint nyilvánvalóan nem elegendő a 2,2 milliárdos, folyósításra váró összeg kifizetéséhez. Problémát okoz, hogy az új források megérkezését az Államháztartási Hivatal még nem jelezte. Így jelenleg csak a korábbi mikrohitelek visszatörlesztéséből származó keretet tudják folyósításra fordítani, ami azonban havi átlagban csupán 380 millió forintot tesz ki.

Az MVA összességében a fenti elemek mindegyikére hivatkozva döntött a mikrohitel-szerződéskötések szüneteltetése mellett. Az eddigi finanszírozási gondok miatt - mint arról lapunk rendszeresen beszámolt - több alkalommal átmenetileg szüneteltették a folyósítást. A vállalkozók a szerződéskötést követően a korábbi átlagos egy hónap helyett gyakran három-négy hónap után jutottak csak a hitelhez.

Az MVA-nak a helyi vállalkozói központokhoz küldött tájékoztatása szerint szeptemberben nem állapítanak meg allokációs kereteket. A bírálat a korábbiaktól eltérően nem jelent kötelezettségvállalást az MVA számára, így ha a hitelkérelem befogadását, illetve a bírálatot követően megkezdik a beruházást, azt csak saját kockázatra tehetik.

Lapunk úgy tudja, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium a második félévi költségvetési tartalékalap terhére kezdeményezte kétmilliárd forint biztosítását a program számára. Szakmai körökben attól tartanak, amennyiben ez nem sikerülne, abban az esetben legkorábban másfél év múlva köthetnének új szerződéseket.

Magos Katalin-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.