BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tőkepótlásra vár az MTV Rt.

Ahogy az várható volt, a Magyar Televízió Rt. (MTV) pénzügyi kerete szeptember első felében kimerül. A folyamatos működés feltételeinek megteremtése végett újabb, több milliárd forintos pénzügyi segítséget kénytelen kérni az Országgyűléstől - nyilatkozta lapunknak Kozák Márton, az MTV Közalapítvány kuratóriumának SZDSZ-es delegáltja. Úgy tudjuk, 6-8 milliárd forintos tőkepótlás várható.

Időközben egy az MTV által felkért szakértői csoport vizsgálatából kiderült: az elmúlt években 6,5 milliárd forintos kárt okozott a közszolgálati televíziónak a felelőtlen gazdálkodás. Az üzleti kár várhatóan ennek többszöröse is lehet. Az már most megállapítható, az MTV-vel kötött, a partner számára általában 45 százalékos jutalékot tartalmazó reklámszerződések roppant előnytelen üzleti helyzetet teremtettek a közszolgálati tévének.

Az MTV egyébként tavaly egyszer már kapott 12,5 milliárd forint értékű tőkepótlást. Ráadásul elengedték az összesen 11 milliárdra rúgó köztartozását is.

Az elmúlt három és fél évben 42 tanácsadó jutalmazására öszszesen 801 millió forintot költöttek az MTV-nél - közölte Ragáts Imre, elnöki jogkörrel felruházott alelnök tegnapi rendkívüli tájékoztatóján. Köztük tizenegy olyan személy, akiről még csak azt sem lehet tudni, pontosan mi volt a feladatuk. A többségük 10 millió forint feletti megbízatási díj ellenében "osztogatta" tanácsait.

A tájékoztatóból kiderült az is: az MTV korábbi vezetői cégek és személyek megfigyelésére adtak megbízatásokat. Szabó László Zsolt elnöksége alatt például adatgyűjtésre két biztonsági céget is felkért: a Félix Agicultura Bt. és a HF Security Kft. 80, illetve 140 ezer forintos készenléti díjon felül megfigyelésenként 5 ezer forintos óradíjat kapott.

Legkevesebb másfél milliárd forintot is megtakaríthattak volna, ha a műsorok egy jelentős részét nem külső gyártókkal készíttetik: amíg ugyanis az MTV saját gyártású adásai 7-20 ezer forintos percenkénti költséggel készülnek, addig a Profilm Média Kft., a Filmex Kft., valamint az Ezüsthajó Kft. 76-220 ezer forintos percköltséggel számolta el megbízatásait.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.