BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Romló számok a turizmusban

Január és szeptember között 4,8 millió látogató csaknem 15 millió vendégéjszakát töltött kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek fele külföldi, fele belföldi volt. A külföldről érkezettek 8 százalékkal kevesebb éjszakát tartózkodtak a hotelekben, illetve más kereskedelmi szálláshelyeken, amit a csekély, egyszázalékos belföldi növekedés nem tudott ellensúlyozni. Az országok szerinti bontást vizsgálva látható: Európából mintegy 8, Ázsiából 14, az USA-ból és Kanadából 13, illetve 12 százalékot tett ki a visszaesés. A kereskedelmi szálláshelyek közül csupán a gyógyhotelek teljesítettek átlag felett.

Szeptember végéig a szállásdíjbevételek egy százalékkal mérséklődtek a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva, és nem érték el a 70 milliárd forintot. A szálláshelyek vendéglátásból és egyéb szolgáltatásból származó bevétele ugyanakkor 14, illetve 9 százalékkal, ennek köszönhetően az összes bevétel 4 százalékkal nőtt, meghaladva a 124 milliárd forintot.

Vegyes hatást vált ki a turisztikai cégek körében a forint rekordszámba menő erősödése, hiszen míg a "kemény" forint olcsóbbá teszi a külföldi utazásokat, addig hazánk drágul a külföldiek számára. Ezt különösen a beutaztatók és a szállodatársaságok érzik meg. Az utazási irodák számára az üzletkötésekkor fontos a forint árfolyama, amit hónapokkal előre nagyon nehéz megbecsülni. Ebből a szempontból kedvezőbb a kiutaztatók helyzete, hiszen ezen a területen rövidebb időre kell kalkulálni - öszszegezte a cégek gondjait Molnár Judit, az OTP Travel ügyvezetője. Ilyen esetekben árcsökkenést nem lehet várni a nyereséget elkönyvelő kiutaztatóktól, hiszen a katalógusokban megjelentetett árakat nem lehet megváltoztatni, másrészt a cégeknek más üzletágaikban a forinterősödés miatt veszteségük keletkezik, amit a nyereségből tudnak kompenzálni. A beutaztatók helyzete más, hiszen itt már az idén megtörténtek a jövő évi kiajánlások. Az árakon időközben nem lehet módosítani. Így a rendkívüli erősödés veszteséget jelent a beutaztatóknak.

Veszteségként kell elkönyvelni az egész évre jellemző forinterősödést a szállodatársaságoknak is. Mint Betegh Sándor, a Danubius vezérigazgatója mondta, az elmúlt időszakban éppen emiatt - mivel dollárban és euróban kötik szerződéseiket - a bázishoz viszonyítva havonta átlagosan 93-94 százalékon áll bevételük, és éves szinten is hasonlóra számítanak.

Wolf Péter, az Országos Idegenforgalmi Bizottság elnöke szerint főként a recesszió és a forint erősödése határozza meg a hazai beutazóturizmus helyzetét. A gazdasági növekedés lassulása a vendégszám csökkenésére van hatással, ám ez a kisebbik gond, ugyanis hazánk egyre drágább lesz a külföldiek számára, miközben az árbevétel folyamatosan csökken. Emellett az idén érezni lehetett az euró bevezetése miatti áremelkedés hatását és az utazók biztonságérzetének romlását. A két tényező is visszavetette az utazási kedvet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.