BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Érdig ingyenes marad az M7-es

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Várhatóan ma dönt a kormány a három állami autópályán egységesen használható matricák jövő évi árairól - értesült lapunk. Információink szerint a 2003-tól díjassá váló M7-esen Érdig továbbra is ingyen lehet közlekedni, és nem kell fizetni a Székesfehérvárt elkerülő szakaszon sem. Az M5-ös díjairól még egyeztetnek.

Jövőre 160 kilométerrel nő az egységes matricával igénybe vehető díjas állami autópályák hossza, annak köszönhetően, hogy megépült az M3-as új 60 kilométeres szakasza, s száz kilométeren fizetős lesz az M7-es. Az eddig szokásosnál nagyobb áremelésre kell számítani, már csak azért is, mert januártól 12-ről 25 százalékra nő a sztrádadíj áfája.

A tervek szerint egységesítenék jövőre a díjkategóriák mai bonyolult rendszerét. Az első díjkategóriába (D1) a 3,5 tonna alatti járművek, a másodikba (D2) a 3,5-7 tonna közöttiek, a harmadikba (D3) az ennél nehezebb tehergépjárművek kerülnének.

A GKM által preferált tervezetben az első kategória díjai átlagosan 10-13 százalékkal nőnének, a hetimatrica ára 1500 forintról 1800-ra, a havié 2600-ról 3100-ra, az évié 24-ről 30 ezerre nőne. A második díjkategóriában 30-32 százalékos, a hét tonna feletti járműveknél 50 százalék feletti emeléssel számolnak. Elfogadása esetén a hetimatricáért az idei 5000 helyett jövőre 7500 forintot, a haviért 9000 helyett 13 500-at, az évesért pedig 83 ezer helyett 130 ezret kellene fizetni. Ezt szakmai körökben bírálják, attól tartanak, hogy a magas díjak nem ösztönöznek a pálya használatára. A terv kidolgozói szerint azonban az eddigi tarifarendszer nem tükrözte kellően, hogy a nehezebb járművek sokkal jobban terhelik az utakat, mint a könnyebbek. Úgy tudjuk, hogy ezzel a változattal sem érné el az első és harmadik kategória közötti szorzó például a szomszédos Ausztria értékét.

A tervek szerint az eddigiekhez hasonlóan lesznek ingyenesen használható szakaszok is. A jövőre díjassá váló M7-esen várhatóan a fővárostól Érdig (mintegy 17 kilométeren), illetve a Székesfehérvár Kelet-Székesfehérvár Nyugat szakaszon nem kell fizetni.

Az előterjesztés szerint az M1-es Budapest-M0-s csomópont; Tatabánya Óváros-Tata csomópont; Mosonmagyaróvár csomópont - Hegyeshalom határ, Győr Kelet-65-ös út csomópont, a biatorbágyi felhajtó-M0-s csomópont közötti szakaszokon, illetve Budapest felé Mosonmagyaróvártól a 185. kilométerszelvényig, az M3-ason pedig a Budapest-2/b csomópont között lenne díjmentes. Az utóbbi sztrádán várhatóan jövőre megszűnik Kerekharaszt és Hatvan között a mostani ingyenesség.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.