A korábbi gazdaságfejlesztési, illetve regionális gazdaságépítési célelőirányzat összevonásából az idén létrejött beruházásösztönzési célelőirányzat 2003. évi 15 milliárdos előirányzata meglehetősen szűkös-nek tűnik az előzőkhez képest. Azok összege ugyanis - a 40 százalékos túllépés nélkül - együttesen megközelítette a 26,5 milliárdot.
A Világgazdaság információi szerint a gazdasági tárca által kezelt gazdaságösztönzési célelőirányzatból a tavalyról áthúzodó és egyéb kötelezettségek miatt azonban csupán ötmilliárd forint marad az idei pályázati támogatásokra. Ebből a legnagyobb keret a tervek szerint a versenyképes beruházásokra jut, ám az ezekre szánt 3,3-3,4 milliárd forint is elmarad a korábbi évekétől (2001-ben 12,3 milliárd forintot, tavaly 4,81 milliárdot ítéltek meg támogatásukra). Az elmúlt évben - mint arról korábban több alkalommal is beszámoltunk - forráshiány miatt így 42 alkalmasnak minősített pályázatot kellett elutasítani. Ezek összesített támogatási igénye 3,5 milliárdot tett ki. A pályázók 17 milliárd forint beruházást és több száz új munkahely teremtését vállalták volna, ha jut pénz a projektjeikre.
Szakmai szervezetek felmérése szerint további 40-50 cég szeretne részt venni a versenyképes beruházásokat támogató pályázaton, de a becslésük alapján még egyszer ennyire, azaz a korábbi évekhez hasonlóan az idén is 100-110 pályázóra lehet számítani.
Úgy tudjuk, a gazdasági tárca a szűkre szabott keret miatt százmillió forintra csökkentette a korábban tervezett támogatási maximumot. Várhatóan ezzel együtt is csak 40-50 versenyképes beruházás pályázati támogatására futja majd az idén.
A nemzetgazdaság szempontjából kiemelkedő beruházásokhoz azonban a kormány a beruházásösztönzési célelőirányzat költségvetésben előirányzott keretének túllépésével nyújthat támogatást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.