BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Árrobbanás az ingatlanpiacon

Az elmúlt három évben 25-30 százalékkal emelkedtek a Békés megyei ingatlanárak. A megyeszékhelyen, Békéscsabán és a történelmi fürdővárosban, Gyulán több mint ötvenszázalékos volt a drágulás, míg az új építésű lakásoknál a 60 százalékot is meghaladta a négyzetméterenkénti áremelkedés 1999-hez képest.

Fél évvel ezelőtt az ingatlanszakértők és az ingatlanforgalmazó cégek még óvatosan fogalmaztak, amikor a 2003-as árak várható alakulásáról készítettek prognózisokat. Akkor a legbátrabb jóslatok sem szóltak arról, hogy - például Békéscsaba esetében - a belvárosi új építésű lakásoknál a négyzetméterenkénti ár átlépi a 200 ezer forintos "bűvös" határt. A piaci kereslet azonban rácáfolt az előrejelzésekre, s ma már az előbb említett ingatlanok 210-220 ezer forintért találnak gazdára.

A régi építésűek ára kisebb léptékben nőtt, de így is mintegy 30 százalékkal emelkedett az elmúlt három évben. A panel- és téglablokkos lakások ára Békéscsaba belvárosában 155-160 ezer, illetve 190-200 ezer forint között alakul. Egy 70-90 négyzetméter közötti lakás ára 17-18 millió forint. Különösen drágák a garzonlakások: a vevők a belváros szívétől kissé távolabbra esőkért 200 ezer forintot, vagy annál többet is hajlandók fizetni négyzetméterenként.

Békéscsaba lakótelepi övezetei kellemesek, parkosítottak és közel esnek a belvároshoz, ami az ingatlanárak alakulásában is tükröződik. A panelek ára négyzetméterenként 120-130 ezer között mozog, de az igényesen felújítottaké elérheti a 140-150 ezer forintot is. A téglablokkos épületeket a lakótelepeken 155-165 ezer forintos négyzetméterenkénti áron értékesítik. A kertes házak ára Békéscsabán szerényebb léptékben emelkedett, de a város exkluzív részein, a Körös-csatorna partján, a fürdő közelében a bontásra alkalmas ingatlanokért így is elkérnek 10-15 millió forintot.

Gyulán a gyógyfürdő fejlesztése óta ugrottak meg az ingatlanárak. A fürdő közeli, kertes, többszobás, tetőteres ingatlanok ára ma már jóval meghaladja a 20 millió forintot. A háromszobások 14-15 millió forint körüli összegért kelnek el. A gyulai ingatlanárakat a külföldi állampolgárok, németek, svédek, hollandok vásárlásai is felfelé húzzák. Az utóbbi időkben egyre több nyugdíjas európai házaspár vásárol ingatlant a gyulai fürdővárosban, s - legalábbis az ingatlanforgalmazók tapasztalatai szerint - a város környéki kistelepüléseken is megjelentek a külföldi vevők. Többségük a kitelepítések során kényszerült elhagyni szülőhelyét, s most nyugdíjaséveit ismét itt szeretné eltölteni.

Ugyancsak drágák, 10-15 millió forintot érnek a családi ház, vagy panzió építésére alkalmas önálló gyulai telkek is. Orosháza-Gyopároson és Szarvason hasonló árrobbanás következett be a gyógyfürdő közelében, vagy a Körösök belváros menti partján található ingatlanoknál.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.