BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Augusztusi inflációs meglepetés

Alaposan meglepte a piaci szereplőket az augusztusi inflációs adat, melynek hatására a forint árfolyama is erősödni kezdett, és napközben átlépte a 255 forintos határt is. Mivel az alacsonyabb árdinamika ideiglenes hatások eredménye, az elemzők óvatosak.

Az utóbbi hónapok legnagyobb meglepetését okozta az augusztusi inflációs adat. Az egy évre visszatekintő drágulás mértéke 4,7 százalék volt, jóval alulmúlva az 5,0-5,2 százalékos piaci előrejelzéseket.

A májusban történelmi mélypontra érkező infláció a várakozások szerint az év második felében a hatósági áremelkedések és a júniusban gyengülő forintárfolyam hatására töretlenül emelkedett volna - erre cáfolt rá a nyár végi adat, amely stagnálást jelentett júliushoz viszonyítva.

A kellemes meglepetést elsősorban az okozta, hogy az idényáras élelmiszerek jelentősen veszítettek árukból, s hogy a várakozásokkal ellentétben az áramáremelés hatása még nem jelent meg az augusztusi adatokban.

Inflációs szempontból további kedvező hatást jelentett, hogy a ruházati cikkeknél az idén nyáron nagyobb áresés volt megfigyelhető, mint a viszonyítási alapként szolgáló előző esztendőben.

Az alacsony árindex hatására tegnap erősödött a forint, napközben még a 255 forintos határt is átlépte.

Az augusztusi adat számos ideiglenes hatás következménye - hívta fel a figyelmet Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési vezetője. A magasabb áramszámlákat a szeptemberi árstatisztika már látni fogja, és a nagy szezonális ingadozást mutató termékeknél (ruha, zöldség) is számítani lehet a hagyományos korrekcióra. Nem szűntek meg viszont azok a tényezők, amelyek az infláció növekedésének veszélyét jelentik. Az aszály jelei már tetten érhetőek a liszt árának megugrásában, és a forint gyengülésének tudható be, hogy az elmúlt két hónapban 0,5 százalékkal emelkedtek a tartós fogyasztási cikkek árai, szemben az előző fél év 1,3 százalékos csökkenésével.

A fenti okok miatt a piaci elemzők egyelőre kivárnak, vagy csak óvatosan módosítanak decemberi előrejelzéseiken. Négy hazai makroelemző decemberi előrejelzéseinek átlaga 5,1 százalék. A következő év borús kilátásai még ennyit sem javultak. Az áfakulcs emelése önmagában is 1-1,5 százalékkal növeli az inflációt, és bár ez a hatás ideiglenes (egyszeri árszínvonal-megugrás), a várakozásokon keresztül hosszabb távon is gondokat okozhat az infláció elleni küzdelemben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.