Bár a szeptember elején megkezdődött árváltozások még be sem fejeződtek, sütőipari szakértők máris újabb árnövelés szükségességét vetítik előre a búza folyamatos drágulása, illetve más költségtényezők várható áremelkedése miatt. Marton István, a Magyar Pékek Ipartestületének nemrég leköszönt elnöke lapunknak elmondta: a mai piaci helyzetben nem kizárt, hogy az étkezési búza tonnánkénti felvásárlási ára eléri a 40 ezer forintot, ami a lisztárak további növekedését vonhatja maga után.
Drágítási kényszert okozhat az is, ha a kenyérféleségek és a péksütemények áfája - miként a kormány jelenlegi terveiben szerepel - 12-ről 15 százalékra növekszik - közölte Werli József, a Sütőipari Egyesülés igazgatója. Emellett az energiaárak változása és a jövő évre vonatkozó bértárgyalások eredménye is befolyásolhatja a termékárakat. Az előbbi tényezők együttes hatásaként válhat szükségessé az újabb sütőipari árnövelés már 2004 elejétől. Ma inkább az a kérdés, hogy a jövő évi áremelésre pontosan mikor és milyen mértékben kerülhet sor - tette hozzá Werli.
A malomipar a közelmúltban 28-30 százalékkal drágította a lisztet, így az átadási árak a 40 forint feletti kilónkénti szintről 53-58 forintra nőttek - mondta Lakatos Zoltán, a feldolgozókat tömörítő Gabonaszövetség elnöke. Tájékoztatása szerint a nagyobb malmok egyelőre bespájzoltak az aratás után vett, "olcsóbbnak" minősülő búzából, ezért a következő egy-két hónapban biztosan nem nyúlnak a lisztárhoz. Összességében viszont a feldolgozóknál 2-2,5 hónapi szükségletnek megfelelő árukészlet hiányzik, amire az is utal, hogy már 35-37 ezer forintos tonnánkénti áron is köttettek búzaüzletek. Ezért Lakatos további búzadrágulást valószínűsít, ami az év végétől vagy a jövő év elejétől újabb lisztárnövekedést gerjeszthet. Korábbi információink szerint az FVM várhatóan az export fékezésével tompítja a rendkívüli aszály miatti "hiánypszichózist". Kezdetben egy regisztrációs rendszer bevezetése merült fel, ma már viszont elsősorban a búzakivitel engedélykötelessé tétele jöhet szóba (VG, 2003. szeptember 18.).
A sütőiparnak a nyáron bejelentett, 20 százalék körüli áremelési elképzelésekből szeptemberben 16-18 százalékot sikerült elfogadtatnia partnereivel. Werli szerint azonban ez nem vonatkozik az élelmiszerláncokra, ahol az árnövelés lassabb ütemben halad. Sőt, több üzlethálózat az ősz elején kenyérakciókat hirdetett, amelyek szeptember közepén zárultak le. Így az érdemi árváltozások a láncokban ezután kezdődhetnek, és - legalábbis a sütőipar reményei szerint - a hónap végére be is fejeződhetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.