Miközben a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérleg hiányunk egyaránt évtizedes rekordokat döntöget, gyakran hangzanak el olyan megállapítások a külső egyensúllyal kapcsolatban, melyek nagyvonalúan balladai homályban hagyják a mögötte meghúzódó okokat és jelenségeket. Sőt, néha olyan kijelentések is elhangzanak a külső egyensúlyi paraméterekről, melyek első pillantásra teljesen logikusnak tűnhetnek, valójában nem pontosak, éppen azért, mert kimondásukkor nem gondolunk bele azokba a folyamatokba, melyeket egy-egy mutatószámba kívánunk sűríteni.
>> Mit jelent a hiány?
Elsőként tegyük fel a kérdést, mit is jelent, ha egy gazdaság többet importál, mint exportál. A válasz kézenfekvő: a négy nagy szereplő, az állam, a vállalatok, a háztartások, illetve a külföld között zajló tranzakciók során az import-export különbözetet a külföldnek kell megfinanszíroznia. Ha belegondolunk, ez egy olyan ország esetében, melyre a gyors fejlődés és a kereskedelmi partnerek egy részéhez képest fejlettségbeli hátrány jellemző, végtelenül természetes dolog, hiszen ez nem jelent mást, mint hogy a gazdaság folyamatosan forrást von be.
Ez az úgynevezett modernizációs deficit, és az lenne a rossz jel, ha egy feltörekvő gazdaság ehelyett az ellenkezőjét tenné, ő finanszírozná a külföldet. Ezért valamiféle "l'art pour l'art" filozófia alapján hiányolni a tökéletes külkereskedelmi egyensúlyt, meggondolatlan dolog.
Nyilvánvaló azonban, hogy túlzottan magas hiány sem kívánatos. Erre azért is gyanakodhatunk, mert a pénzpiaci szereplők magas kamatelvárásokkal, roszszabb esetben az idegesség feltűnőbb jelzésével szokták "díjazni" a folyó fizetési mérleg magas deficitét. Mi az tehát, ami zavaró az egyensúlyhiányos állapotban?
Többnyire két dolog: egyrészt, hogy a nemzetgazdaság túlságosan nagy mértékű eladósodása országkockázati tényezőt jelent. Erre erősíthet rá, ha a külföldi forrásbevonás nem felhalmozást, hanem fogyasztásbővülést szolgál, illetve a vállalati szektor helyett a lakosság és/vagy az állam adósodik el. (Utóbbi sokszor úgy történik, hogy az állami túlköltekezés transzferek formájában a lakossághoz vándorol.) Ilyen esetekben - különösen ha az állam nem mutat hajlandóságot gazdaságpolitikájának változtatására - több befolyásos gazdasági szereplőben felmerülhet a gyanú, hogy a folyamat tartós, és csak súlyos reálgazdasági áldozatok árán fordítható vissza.
>> A hiány finanszírozása
A külföldi forrásbevonás két tipikus módja az adósságnövekedés, illetve a közvetlen tőkeimport. Hosszú távon, fenntartható fejlődést feltételezve a két forma között nincs sok különbség. Egyik külföldi tőkebefektetési forma sem jótékonykodás, előbbi kamatot, utóbbi kivihető profitot ígér a tőketulajdonosnak.
A hiány finanszírozási formáira azért vetül sok figyelem, mert hüvelykujjszabályként él a köztudatban, hogy a közvetlen tőkebefektetéssel (foreign direct investment, FDI) fedezett hiány "egészséges", mert beruházásra fordítják, míg a nemzetgazdaság eladósodással járó "túlköltekezése" alapvetően a fogyasztásra fordítódik.
Bár a megállapítás nem áll nagyon messze a valóságtól, érdemes megjegyezni, hogy eladósodással járó forrásbevonásnak minősülnek a tulajdonosi hitelek is, pedig jellegüket tekintve sok szempontból közelebb állnak az FDI-beáramláshoz (sőt, akár az állami túlköltekezésnek is lehetnek egészséges elemei). A Magyarországon letelepedett multinacionális cégek anyavállalatai folyamatosan növekvő mértékben finanszírozzák leányaik projektjeit tulajdonosi hitelekkel, így jelentőségük nem elhanyagolható.
A finanszírozási oldalt nézve ezzel együtt is áll ugyanaz a megállapítás, amelyet fent tettünk: az adóssággeneráló finanszírozás magas aránya jelentős hiány mellett nem megnyugtató.
Hogy mekkora a jelentős deficit? Látható, hogy ez nem utolsósorban annak szerkezetétől is függ, bár a pénzpiacok szereplői nem mindig ennyire szofisztikáltak. Általában a folyó fizetési mérleg 5-7 százalékos GDP-arányos hiányánál kezd el remegni a befektetők keze, de volt (van) példa már ennél magasabb hiány mellett is nyugodt piaci környezetre.
>> Egy félreértésről
Nem szabad elfelejtenünk, hogy a fent leírt finanszírozási jelenségek nem önmagukért kedvezőtlenek, hanem azért, amit a nemzetgazdasági folyamatokról elmondanak. Ha úgy tetszik, a finanszírozási oldal "csupán" informatív lenyomata a külfölddel folytatott tranzakcióknak, melyek a folyó mérlegben szerepelnek.
Ezen tény figyelmen kívül hagyása vezet olyan megállapításokhoz, mint például: "A közvetlen tőkebefektetések növekedésére lenne szükség, mert ezáltal csökkenne a folyó hiány kellemetlenebb, adóssággeneráló tételekkel finanszírozható része." Első pillantásra talán még logikusnak tűnhet a megállapítás, hiszen a külföldi tőke érdeklődése a hazai beruházási lehetőségek iránt kétségkívül jó dolog.
Ez a kijelentés azonban így mégsem igaz. Abban az esetben, ha a külföldi tőke érdeklődése megélénkülne hazánk iránt, az nem csupán a fizetési mérleg FDI-során jelenne meg, hanem a folyó tételek között is (például egy apport az áruimport soron). Így tehát a folyó hiány növekedne, egy nem adóssággeneráló tétel pedig finanszírozná azt. Fordítva is megközelíthető a dolog: attól, hogy a külföldi tőke érdeklődése megélénkül, még nem változik meg azon belföldi gazdasági szereplők magatartása, melyeket eddig a külföld finanszírozott.
A fenti helyzetet fejezi ki az a megállapítás, amely azt mondja: a belülről felpörgetett gazdaság számára a külső konjunktúra esetleges megindulása a folyó hiány további növekedését jelentené, hiszen a felhalmozási tevékenységnek (készletezés, beruházás) importvonzata van.
Ezzel szemben a "pellengérre állított" kijelentés, mely a tőkebeáramlás mellett nem számol a folyó hiány emelkedésével, tulajdonképpen egy igen-igen erős óhajt takar. Az abban foglalt végeredmény (FDI-beáramlás ugyanakkora folyó hiány mellett) ugyanis csakis úgy valósulhatna meg, ha a gazdasági folyamatok szerkezetében erős változás állna be.
Egyszerűbben: azonos folyó hiány mellett a finanszírozási szerkezet csak akkor módosulhat, ha a folyó deficit szerkezete is módosul. Tehát magasabb tőkebeáramlással fedezett, a korábbihoz hasonló mértékű hiányhoz nem elég a külföldi tő-
ke érdeklődésének élénkülése, a hazai fogyasztásnövekedést szolgáló külföldi forrásoknak is csökkenniük kell.
>> Következmények
A legfontosabb kérdés továbbra is fennmaradt: mi történik, ha egy gazdaság külső egyensúlyi pozíciói drasztikusan megromlanak? Rögzített árfolyam esetén a valuta erős leértékelési nyomás alá kerülhet, amelynek a gazdaságpolitika csak addig tud ellenállni, ameddig a devizatartalékai elégségesek az intervencióra. A fizetésimérleg-válságok valutaválsággá alakulása sajnos megszokott jelenség a nyitott pénzpiacokkal bíró és gazdasági problémákkal küzdő országokban. Lebegő árfolyamrendszer, vagy a rögzített árfolyamrendszer feladásának kikényszerítése esetén a hazai valuta leértékelődésének nem szab semmi gátat, ilyenkor többek között megugró, szélső-séges esetben hiperinflációval egyenértékű áremelkedéssel számolhat egy állam.
Köztudott, hogy Magyarország jelenleg igen jelentős külső egyensúlyi problémákkal küszködik. Sőt, az utolsó megjelent adatok alapján az is sejthető, hogy hazánkra érvényes a már említett megállapítás, miszerint a felpörgetett fogyasztási kereslethez csatlakozik a vállalati szektor növekvő importkereslete is. Bár a hiány ezen része "egészségesnek" is tekinthető, mégis fennáll a veszély, hogy a nagy befektetési alapok néhány (1-3) fős, kelet-európai régiót elemző részlege nem szán elég energiát a hiány szerkezetének megvizsgálására, vagy csak egyszerűen a csordaszellemre spekulálva dönt.
Tovább bonyolítja a kérdést az eurózónához történő korai csatlakozás esélye. Egyrészt ez megnyugtatóan hat a tőkepiacokra, és a külső egyensúly látványos bomlását is kisebb idegességgel szemléli. Másrészt viszont a pénzügyi eszközök jelentős részébe (legalább részben) be is árazódott ez az optimista forgatókönyv. Márpedig ha a külső és belső egyensúlyi folyamatokat látva ennek meghiúsulása egyre nagyobb eséllyel bír, a tőkepiaci mozgások egyébként nem "életveszélyes" gazdasági folyamatok mellett is volatilissé válhatnak, a befektetői hangulat ezen okból történő teljes pálfordulása pedig egyenesen ijesztő következményekkel járhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.