BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bővülő telekkínálat Mohácson

Kedvezményes áron kínált közművesített telkekkel kíván a mohácsi önkormányzat kedvet csinálni a lakásépítkezésekhez. A Duna-part Mohács lakóövezetének legkeresettebb és legdrágább része. Új fejezetet nyithat a mohácsi ingatlanpiacon a Duna túlsó partján elterülő szigeti térség feltárása.

Kiegyensúlyozottság jellemzi Mohács ingatlanpiacát. Ám ez nem volt mindig így, legalábbis, ami a telkeket illeti. Az elmúlt évet megelőző 15 évben ugyanis egyetlen építési telket sem alakítottak ki, így csak olyan telken lehetett építkezni, melyen régi, rossz állapotban lévő, bontandó ház állt, így sokan "kiszorultak a városból" és kénytelenek voltak a környező településeken építkezni - mondta lapunk érdeklődésére Bártfai István, az ingatlanértékeléssel foglalkozó Archi Linea Kft. ügyvezető igazgatója. Az idén azonban sokat javult a helyzet, mivel az önkormányzat, a problémát felismerve, 110 építési telket alakított ki a város nyugati szélén, és továbbiak parcellázását tervezi.

Az újonnan kialakított telkek iránti óriási keresletet mutatja, hogy e 110 ingatlanból 72 már gazdára is talált, s a területek nagy részén már szerkezetkész ház áll. Az önkormányzat nagy kedvezménnyel értékesíti a telkeket. Átlagosan 1,5 millió forintért kínálja a közművesített ingatlanokat, pedig a város telkenként mintegy 3-4 millió forintot fordított a korszerű infrastruktúra kiépítésére. Összehasonlításként említést érdemel, hogy a belvárosban, elhelyezkedéstől függően, mintegy 4-8 millió forintért kelnek el a bontandó házat is magukban foglaló építési telkek.

Az önkormányzat által kialakított telkek nem csak a környező vidéki településekről betelepülő fiatalok körében népszerűek, sokan vásároltak azok közül is, akik korábban a közeli lakótelepen laktak.

Ennek ellenére a lakótelepi lakások árai nem csökkentek, ezek iránt most is van kereslet. Fontos hozzátenni azonban, hogy a mohácsi ingatlanárak országos viszonylatban sosem számítottak magasnak, vagyis az itteni áremelkedés jóval kisebb mértékű volt, mint a legtöbb városban. A lakótelepen kétfajta épület található, a paneles technológiával épült, illetve a téglaházak. Ennek megfelelően természetesen az árakat is meghatározza, hogy az épület milyen szerkezetű, továbbá mikor épült és milyen állapotban van. A panellakások általában 70-90 ezer forintos négyzetméteráron cserélnek gazdát, míg a jobb állapotú, de azonos korú téglaházak lakásaiért 100-120 ezer forintos négyzetméterárat kérnek.

A lakóteleptől alig három kilométerre található belvárosban viszont jóval drágábbak a lakások. Itt általában 100-150 ezer forintos négyzetméterárakat találunk.

A 90-es évek elején beindult vállalkozói lakásépítésnek köszönhetően a belváros teljesen megújult, a Fő utcában a lepusztult házak helyén modern, 10-15 lakásos társasházak épültek. Ebben azonban jelentős szerepet vállalt az önkormányzat, mely a lakók elhelyezésével lehetővé tette az ingatlanok értékesítését, és így a vállalkozói tőke bevonását. A legtöbb régi, belvárosi lakás ugyanis önkormányzati tulajdonban volt.

Elkezdődött a Duna-part rekonstrukciója is, ahol szintén nem jellemző a saját célú, magánerős építkezés, a beépíthető terület nagy részét ugyanis egy ingatlanbefektető társaság vásárolta meg. A Duna-part Mohács lakóövezetének legkeresettebb és legdrágább része, itt ugyanis mintegy 200 ezer forintos négyzetméteráron kelnek el a lakások.

Új fejezetet nyithat a mohácsi ingatlanpiacon a Duna túlsó partján elterülő szigeti térség feltárása. A terület jelentős felértékelődését válthatja ki a jövőre tervezett vezetékes gázellátás, illetve csatornahálózat kiépítése.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.