Adóreformot sürget Magyarországon az OECD, amelynek szakértői szerint már ma is súlyosak az adóterhek az országban, éppen ezért a rendszert szükséges hatékonyabbá tenni, s megtalálni azokat a területeket, amelyek nincsenek "lefedve". Ezt úgy kellene végrehajtani, hogy a meglévő torzító elemeket kiiktassák.
Az adópolitikának három prioritást határoz meg az országjelentés. Egyrészt kulcsfontosságúnak nevezi az adóterhek mérséklését, aminek az állami kiadások hatékony felhasználásával kell azonban együtt járnia. Második elemként a nemzetközi szervezet szakértői azoknak a reformoknak a fontosságára hívják fel a figyelmet, amelyek általában véve is semlegesebbé teszik az adórendszert, s kisebb szerepet rónak a munka megadóztatására. S végül, de nem utolsósorban, a jelentés kiemeli az adóbehajtás hatékonyságának további javítását. Hozzáteszik: a szürkegazdaság ugyan szűkülőben, de még mindig a GDP 20-30 százalékára teszik a súlyát. Ha e téren további csökkenést lehet elérni, az segítene a költségvetés konszolidációjának.
Mindezen prioritások mentén a nemzetközi szervezet szakértői több, az adórendszert általában is érintő ajánlást is tesznek. Hangsúlyozzák: stabil, kiszámítható adórendszert kell érvényesíteni, s ezt egy középtávú stratégia alapján meghatározni. Szintén általános "jó tanács": csökkenteni kell az adókat, igaz, a költségvetés jelenlegi helyzetének ismeretében hozzáteszik: ezt olyan ütemben és időzítéssel kell végrehajtani, ahogy azt a helyzet engedi.
A munkaadókat érintő konkrétumok közül kiemelendő az az ajánlás, amely a munkabért terhelő adók, járulékok mérséklését tartalmazza. Az OECD jelentése ezen belül külön kiemeli, a kormány által kilátásba helyezett egészségügyi hozzájárulás teljes eltörlésének szükségességét legkésőbb 2006-ban. A Magyarországon működő bel- és külföldi vállalkozások régi panasza is felbukkan a szervezet ajánlásai között: az országjelentés kitér a helyi iparűzési adó rendszerének megváltoztatására is.
Általában is szélesíteni kell az adóbázist, amire több lehetőséget is említ a jelentés. Ilyen a kedvezményes áfakulcs alá sorolt termékek körének szűkítése vagy a tőkejövedelmek adóztatása, s az, hogy az önkormányzatok a mainál gyakrabban éljenek az ingatlanadó kivetésével, amire van lehetőségük, de viszonylag kevesen és szűk körben élnek vele.
Felülvizsgálatra szorul a jövedelemadó-jóváírások és a kedvezmények rendszere, mutat rá az elemzés, amely kiemeli: különösen a lakáshitelek kedvezményeit kell tovább csökkenteni. Az OECD szakértői emellett hozzányúlnának a családi adójóváírás jelenlegi szisztémáihoz is, s azt úgy alakítanák, hogy ösztönözze a nők munkaerőpiacra történő belépését. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.