BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína ötkarikás kihívásai

Kínának a következő öt évben 120 milliárd dollárt kell a villamosenergia-iparba beruháznia, ha ki akarja elégíteni az áramszolgáltatás iránti növekvő keresletet - jelentette be Vang Jong-gan, a villamosenergia-tanács főtitkára.



A bejelentésnek külön jelentőséget kölcsönöz, hogy alig egy nappal korábban vette át Athénban az ottani polgármestertől egy másik Vang, az örömtől mosolygó Vang Ki-san pekingi polgármester az olimpiai zászlót, a négy év múlva megrendezendő sportesemény jelképeként. A 12 millió lakosú kínai főváros Athénhoz hasonlóan az olimpia kényszerét akarja felhajtóerőként használni az infrastruktúra régen esedékes feljavításához, ami önmagában is jelentős, pótlólagos energiaigényt feltételez, de előrevetíti újabb szükségletek kialakulását is - jelentette a CNN. Négy év múlva például a jelenleginél hárommillióval több személyautóra számítanak.

Pillanatnyilag azonban Kína a legsúlyosabb energia- s ezen belül is áramválságát éli át: a nyolcvanas évek óta nem volt példa olyan áramszünetekre, mint mostanában. A BBC értesülése szerint Sanghajban például 400 cég kényszerült arra, hogy éjszaka termeljen; a város több negyedében szüneteltették a közvilágítást. A szállodai alkalmazottak országszerte utasítást kaptak a felesleges légkondicionálók és liftek kikapcsolására. Összességében hivatalos jelentések szerint az idén 30 millió kilowatt áramkapacitás hiányzik.

Az áramos Vang közlésével egyidejűleg vált ismertté Pekingben, hogy az ugyancsak keleti Anhuj tartományban szénüzemű óriás erőművet készülnek építeni. Az új létesítmény tervezett kapacitása 2020-ra húszezer megawatt lesz. Kína működő erőmű-

veinek több mint kétharmada szénnel üzemel, a közelmúltban 90 ilyet helyeztek üzembe, s a növekvő igények kielégítése miatt 13 új, nagy kapacitású szénbányát kell nyitni, amelyektől évi 1,3 milliárd tonna termelést várnak.

A fokozott szénbányászat és a széntüzelésű erőművek működtetése ugyanakkor újabb környezeti problémákat is felvet. Ami nyerhető a réven, elveszhet a vámon. Ven Csia-pao kormányfő kilátásba helyezte, hogy a légszennyező vállalatokat kizárhatják az áramellátásból.

A pótlólagos kínai szénigény ugyanakkor nemcsak a termék világpiaci árát, hanem a tengerhajózási szállítási árakat is

felkorbácsolta - jelentette a Bloomberg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.