Németország a recesszió szélén
A német GDP - a szakértői becslésekre alaposan rácáfolva - 0,2 százalékkal zsugorodott a tavalyi utolsó negyedévben. Az EU legnagyobb gazdaságának állapotáról kialakítható képet tovább rontja, hogy az adatok utólagos felülvizsgálata alapján a tavaly július-szeptemberi időszakban is stagnált a bruttó hazai termék.
A kedvezőtlen adatokat szakértők a továbbra is gyenge belföldi fogyasztásra vezetik vissza. Ez azt jelenti, hogy az év végi bevásárlási idény távolról sem volt olyan sikeres, mint annak idején látni vélték, a lanyha fogyasztás hatását pedig az exportteljesítmény javulása nem tudta kompenzálni. Mint a Bloomberg jelentése rámutat, a német fogyasztói kiadások az utóbbi három évben egyáltalán nem nőttek, ami mögött részint a jövedelmek stagnálása, sőt gyakori csökkenése áll, részint pedig a krónikusan magas munkanélküliség áll.
Az idei kilátásokat illetően megoszlanak a szakértői előrejelzések. A Bloomberg elemzője úgy véli, hogy az eurónak az utóbbi hetekben tapasztalt gyengülése, és az olajárak csökkenése lendületet ad a német gazdaságnak. A hírügynökség idézi emellett Otmar Issing, az Európai Központi Bank vezető közgazdászának minapi előrejelzését, amelyben a fogyasztás várható élénkülésére is található utalás. Egy saját felmérésére hivatkozva a Reuters is a németek vásárlási kedvének erősödésére vonatkozó várakozásoknak adott hangot. (VG)


