BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A vidéki mobiltelefonálás veszélyesebb

Nyolcszor nagyobb a rosszindulatú agydaganatok kialakulásának valószínűsége a mobiltelefont használó vidéki lakosság körében, mint a városlakók esetében, derült ki egy felmérésből, amely eredetileg nem kifejezetten a mobiltelefon hatását szándékozott vizsgálni - írja az eurohirek.hu. A szakemberek óvatosságra intenek, ugyanakkor a készülőben lévő, megbízhatóbb kutatás eredményeire várnak.

Mivel a jeleket továbbító állomások távolabb vannak a vidéki településektől, a mobiltelefon-készülék felerősíti a jelet a megfelelő minőségű szolgáltatás biztosítása érdekében, így a vidéki mobilozókat sokkal nagyobb mennyiségű ultrarövid hullámú sugárzás éri, mint városi társaikat, írja a The Independent.

Az eredményre 1400 agydaganatos beteg, és ugyanennyi egészséges személy megkérdezése vezetett. A kutatást végző szakemberek elismerik, hogy az érintettek száma igen alacsony, és a felmérés eredménye nem igazolja, hogy a mobiltelefon használata agydaganatot okozna, ám arra rámutat: létezik összefüggés a mobiltelefonból származó ultrarövid-hullámok és az agydaganat kialakulásának kockázata között.

- Újabb bizonyítékra bukkantunk, ám természetesen további átfogó kutatásokra kell várnunk. Elővigyázatosságból addig is minimálisra kellene csökkentenünk a mobiltelefon használatát, különösen a gyerekek esetében - mondta a kutatást végző Lennart Hardell professzor, a svédországi Orebro Egyetemi Kórház rákkutató szakembere.

A tanulmányhoz végzett adatgyűjtés során 20 és 80 év közötti svéd betegeket kérdeztek meg, akiknél 1997 januárja és 2000 júniusa között diagnosztizáltak jóindulatú vagy rosszindulatú agydaganatot. A tudósok nem találtak összefüggést a daganat kialakulásának kockázata és a mobilbeszélgetések időtartama között, ám kiderült, létezik kapcsolat a betegség kockázata és a beteg lakhelye (város vagy falu) között.

Háromszor nagyobb a daganat kialakulásának kockázata azoknál a vidéki lakosoknál, akik több mint három évig használtak mobiltelefont, mint ugyanilyen városi társaiknál. Azok esetében, akik öt évnél hosszabb ideig használtak mobilt, a kockázatkülönbség négyszeres. A vezetékes telefonok esetében ilyen összefüggésre nem bukkantak. A rosszindulatú daganatoknál az eltérés ennél is nagyobb: a vidéki mobilozóknál nyolcszor nagyobb a daganat kialakulásának valószínűsége.

Bár a statisztikai értékelés ijesztő lehet, a konkrét adatokat tekintve az érintettek száma igen kicsiny, ezért az eredményeket óvatosan kell kezelni mindaddig, amíg átfogó, célirányos kutatások készülnek a témában, nyilatkozta Lennart Hardell professzor, aki azért a biztonság kedvéért azt tanácsolja: lehetőleg használjunk fejhallgatót telefonálás közben. (eurohirek.hu)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.