BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

CE jelzés: nagyobb lesz a szigor

Az Európai Bizottság várhatóan 2006 első felében terjeszti elő új javaslatát az iparcikkek széles körének minősítését célzó szabványrendszernek - és a termékeken gyakorta felbukkanó CE jelzés használatának - továbbfejlesztésére. A két évtizede "új megközelítés" néven elfogadott normarendszer alapját az érintett iparvállalatok által egyhangúlag támogatott előírás-gyűjtemény képezte, amelynek központi követelménye mindenütt a fogyasztói biztonság volt. Az időközben néhány alkalommal már módosított szabványok jól szolgálták az egységes piacnak az iparcikkek széles körében való megteremtését. A CE jelölés azóta ismertté vált a háztartási készülékek, az egyéb elektromos cikkek, gépek, nyomás alatt működő berendezések, játékok, építőanyagok, gyógyászati eszközök, mérőkészülékek, felvonók, szabadidős cikkek és más termékek nagy választékában.

A normarendszer az utóbbi években főleg azért vált problémássá, mert az eredeti előírások túl nagy szabadságot hagytak az egyes tagországoknak az alkalmazást illetően. Ezért a miniszteri tanács 2003 novemberében felszólította a bizottságot, hogy dolgozzon ki intézkedéseket az egyes tagországok illetékes hatóságainak jobb együttműködésére, a szabványok egységes alkalmazására és a szigorúbb piaci felügyeletre. A változtatások részeként lehetővé tennék a műszaki normarendszer könnyebb módosítását, hogy egyszerűbb legyen az előírásoknak a műszaki haladáshoz való igazítása, egyúttal támogatva a csereszabatosság kiterjesztését és általában az innovációt. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.