Több millió áldozatot szedhet a madárinfluenza
Egy korábbi előrejelzést mérsékelve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2 és 7,4 millió között jelölte meg a madárinfluenza-vírus esetleges mutánsa által kiváltható halálesetek számát. Néhány napja egy - a globális epidemiológiai koordinációra kijelölt - magas rangú ENSZ-tisztviselő, dr. David Nabarro még 5 és 150 millió közé tette az áldozatok várható számát, ha az Ázsiában már évek óta pusztító kórokozó egy genetikai változás nyomán emberről emberre is terjedni kezdene.
A Kofi Annan ENSZ-főtitkártól kapott megbízásának átvétele után Nabarro nyomban drámai hangú nyilatkozatban figyelmeztette a kormányokat egy globális járvány veszélyére. "Csaknem bizonyos vagyok abban, hogy hamarosan lesz egy új pandémia" - mondta a főtitkári különmegbízott, aki szerint a globális járvány heteken belül veszélyes méreteket ölt, ha egyszer létrejön az emberről emberre terjedő, veszélyes vírusmutáns. Az eddig főleg Dél-Ázsiában és az Urál vidékén pusztító kórokozó újabb megjelenését Nabarro a Közel-Keleten valószínűsítette, ahová a vándormadarak révén juthat el, megfertőzve az iszlám országokban kiemelt fontosságú népélelmezési forrásnak számító baromfiállományt.
A figyelmeztetésekkel egyidejűleg máris összehívtak több fontos tanácskozást a megelőzés szervezésére és az esetleges járvány kezelésére. Washingtonban október 7-8-án lesz tervezési tanácskozás. A WHO november 7-8-ra hívott össze egy megbeszélést, ahol a védekezési előkészületek finanszírozását vitatják meg. (VG)


