BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Állami haszon a gyerekszületések után

Hátrányos a családok számára a német szociális és adórendszer – írja a Die Welt. Az Ifo gazdaságkutató intézet szerint minden születendő gyerek várhatóan 77 ezer euró hasznot hajt az államnak. A szakemberek családi adókedvezmények és gyermekek után járó nyugdíj-kiegészítés bevezetését javasolják.

Egy ma megszülető gyermek a számítások szerint 77 ezer euróval több adót és járulékot fizet majd be élete során, mint amennyi költséget ő az államnak jelent. Ebbe a „mérlegbe” ráadásul belekalkulálták a később is inaktívakat, sőt még azt az adókiesését is, amit az anyák munkából kiesése okoz. Különösen a nyugdíjakban lehet észrevenni, hogy mennyire nem értékeli a rendszer a gyerekvállalást: nem veszi figyelembe, hogy a több utódot felnevelő szülők többszörösen gondoskodnak a jövő járulékfizetőiről. Ezt a többletteljesítményt úgynevezett „gyereknyugdíj” bevezetésével honorálná a szakértői bizottság.

Rámutattak arra is, hogy a kétéves próbaidő bevezetésének terve még jobban kitolhatja a ma jellemző amúgy is kései gyerekvállalást. Elbocsátások esetén sem az idősebb munkatársaknak kellene kedvezni a fiatalokkal szemben, hanem a gyermeket nevelőknek – vélik. (VG)

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.