Az EP többet kér
A súlyos viták árán tető alá hozott 2007–2013-as uniós költségvetési kompromisszum megnyitja az utat a pazarló közös agrárpolitika (kap) megreformálása előtt – hangsúlyozta Tony Blair brit miniszterelnök az Európai Parlamentben lefolytatott tegnapi egyeztetésen. Az EP ugyanakkor a tárgyalási alapnak tekintett 863 milliárd eurós kompromisszumhoz képest előnyösebb számokat követel majd – tudtuk meg az ülésen szintén felszólaló Fazakas Szabolcstól, az EP költségvetési ellenőrző bizottságának elnökétől.
Az Európai Bizottság és az EP elnöke egyaránt rámutatott, hogy a kompromisszum elfogadása elsősorban az unió politikai stabilitásának és kiszámíthatóságának szempontjából volt fontos, de ez a „miniköltségvetés” korántsem tekinthető végleges megoldásnak. Az EP tisztviselői nehezményezték, hogy a brit megszorítási javaslatok az új tagországokat terhelik a legjobban, és kevesellték a brit visszatérítés csökkentését is.
Fazakas Szabolcs elmondta, hogy az EP január 11-én tartandó költségvetési vitáján a három leginkább hátrányosan érintett fejezet javára próbálnak meg módosításokat kieszközölni. Ezek a versenyképesség és a kutatás-fejlesztés támogatásáról szóló I/A, a kohéziót érintő I/B, valamint a külpolitikával foglalkozó fejezet. Az I/B esetében 20 milliárd euróval kevesebb a jelenlegi ajánlat az EP által kívánatosnak tartottnál. (JK)


