Beindul a bérlakásprogram: 12 ezer lakás épül
Tíz-tizenkétezer bérlakás építhető a kormány által tegnap elfogadott programmal – jelentette be Kolber István tárca nélküli miniszter. Elsőrendű cél a fiatalok, a szociálisan rászorulók lakáshoz juttatása és nyugdíjasházak építése. Úgy tudjuk, dolgoznak a kormány ötelemű bérlakásprogramján, ezek közül azonban csak az MFB-vel közösen kialakított bérlakás-fejlesztési hitelkonstrukció indulhat jövőre. A bank refinanszírozásával maximum 25 évre vehetnek fel kölcsönt az önkormányzatok 4,5-4,7 százalékos kamatra. A 60 milliárdos keretből tartósan önkormányzati tulajdonban maradó, illetve szociális célú bérlakások építését, kialakítását támogatják pályázati úton. Ugyancsak ebből a keretből létesülhetnek fiataloknak szánt bérlakások, továbbá idősek otthonai. Az indulás a kormány szándékai szerint január végén, február elején esedékes, addig kell az MFB-nek a bankokkal megállapodnia a finanszírozás részleteiben.
Már az idén meghirdették, de csak jövőre kap komolyabb szerepet a lakbértámogatás: eddig már 300-400 millió forintra nyújtottak be pályázatot. E konstrukcióban 7-7 ezer forinttal járul hozzá a rászorulók lakbéréhez az önkormányzat, illetve az állam. Ahogy megkötik a szerződéseket, indulhat a program, amelyet jövőre továbbfejlesztenek.
A bérlakás-koncepció további elemeit (bérlakás-befektetési alap, halasztott értékesítésre épített bérlakások, a kistelepülések ilyen célú támogatása) január végéig kell részleteiben kidolgozni. (VG)


