BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyszerűbb kapot ígérnek

Már dolgoznak az unió közös agrárpolitikája (kap) szabályozásának könnyítésén, de konkrét javaslatok csak 2006 végére várhatók. Ugyanakkor bizonyos egyszerűsítések már a 2007– 2013-as vidékfejlesztési rendeletben is érvényesülnek – tudtuk meg Vajda Lászlótól, a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) uniós ügyekért felelős főcsoportfőnökétől.

Először a karácsony előtti héten tárgyaltak az uniós agrárminiszterek az Európai Bizottság októberi állásfoglalásáról (VG, 2005. október 20., 5. oldal), amelyben a kap szabályozásának egyszerűsítését, valamint átláthatóbbá és közérthetőbbé tételét irányozták elő. A konkrét javaslatok kidolgozására még az ősszel külön munkabizottságot hoztak létre, ebben az FVM egy fővel képviselteti magát.

A bizottság eddig kétszer ülésezett, és a tagok egyöntetűen arra az álláspontra helyezkedtek, hogy a vizsgálódásnak egyértelműen technikai és nem politikai kérdésekre kell összpontosítania. Vajda elmondása szerint 2006-ra intenzív munka várható, mivel a tervek szerint a bizottságnak év végéig kézzelfogható elképzeléseket kell az asztalra tenni.

A 2007–2013-as vidékfejlesztési rendelet egyébként már tartalmaz bizonyos változtatásokat. A jelenlegi kétféle – a garancia- és az orientációs alapon keresztül folyó – finanszírozást összevonják az egységes mezőgazdasági vidékfejlesztési alapba. Ennek következtében a nemzeti vidékfejlesztési terv és az agrár- és vidékfejlesztési program ezután egyetlen vidékfejlesztési tervben egyesül, egységes felhasználási szabályokkal. A jövőre várható újítási javaslatokról Vajda annyit elárult, hogy felmerült az eddig termékcsoportok szerint működő piaci szabályozás egységes, horizontális szabályozással való felváltásának gondolata.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.