Kapitalizmus Észak-Koreában
Észak-Korea, a világ egyik utolsó kommunista állama is kezd lassan megbarátkozni a kereskedelemmel és a profittal. A polgári törvénykönyv még a kilencvenes évek második felében is kiirtani való osztálynak nevezte a kereskedőkét. Ugyanakkor a Rodong Sinmun című pártlap nemrég idézte Kim Dzsong Il államfő véleményét, amely szerint a profit kívánatos is lehet, ha azt szocialista gazdasági vezetés alatt termelik. Sokak szerint ha a már helyszínen tevékenykedő maroknyi úttörő üzletember elég kitartó, csak idő kérdése, hogy a kapitalizmus Észak-Koreában is megvesse lábát – írja a Bloomberg.
Manapság egyre többen csatlakoznak a legrégebben itt tevékenykedő kínai és dél-koreai vállalkozókhoz, hogy behatoljanak az üzletileg még mindig teljesen szűz területnek számító országba. A politikai légkör enyhülésével sokan felfigyeltek azokra a kiaknázatlan lehetőségekre, amelyeket Észak-Korea az emberi és természeti erőforrások terén nyújtani képes. A lakosság 99 százaléka írástudó, és a külföldi befektetők részvételével működő vállalkozásokban 35 dollár a munkások minimális havibére. Az országban gazdag fémlelőhelyek vannak, és a Nyugat-koreai-öböl alatt komoly szénhidrogén-lelőhelyeket sejtenek.
A kommunista rezsim nukleáris ambíciói egyébként nagyon sokba kerülhetnek az országnak. A dél-koreai Hyundai konszern kutatóintézetének számításai szerint közel 55 milliárd amerikai dollárt profitálna abból az ország, ha – a két Korea, Kína, Japán, Oroszország és az Egyesült Államok részvételével folyó – hatoldalú nukleáris leszerelési tárgyalások eredményre vezetnének. A külföldi érdeklődés erőteljes növekedését mutatja az is, hogy az eredetileg számos nyugati hitelező által birtokolt, Észak-Koreára szóló követelések árfolyama megnőtt az utóbbi időben. (VG)


