BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lengyel, magyar: két szegény barát

Észak-Magyarország a hetedik legszegényebb az EU 254 régiójából ? ez volt a helyzet 2003-ban az Eurostat tegnap közzétett adatai szerint. Az uniós statisztikai hivatal legfrissebb felméréséből kiderül: az utolsó tízben további két magyar található: Észak-Alföld a kilencedik, Dél-Alföld a tizedik. A számok nyelvén: Észak-Magyarországon a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP a huszonöt tagú közösség átlagának csak 38 százaléka, Észak-Alföldön ennél egy százalékponttal magasabbat tett ki, Dél-Alföldön pedig újabb egy százalékponttal volt több. A 75 százalékos határt a hét hazai régióból csak egyetlen, Közép-Magyarország lépte át (ott csaknem 95 százalék volt az érték).

Tévedés lenne azonban azt hinni, hogy nálunk a legroszszabb a helyzet. A hat legszegényebb földrajzi egység kivétel nélkül lengyel, a kétes értékű dobogó legfelső fokát az átlagos GDP/fő mutató egyharmadával lehetett megszerezni. Mindezekből kitűnik, hogy a legfejletlenebbek között túlnyomórészt az újonnan csatlakozó tagállamok képviseltetik magukat. A régi EU-tagokon belül a legszegényebb a portugáliai Norte térség a maga 57 százalékos adatával.

A leggazdagabb régiónak Belső-London bizonyult, ahol az átlagos, vásárlóerő-paritáson mért egy főre eső bruttó hazai termék 278 százalékát mérte a statisztikai hivatal. A második helyet Brüsszel szerezte meg (238), a harmadik Luxembourg lett (234). A fejlettek felső táborát alkotó 37 térségből (ahová az átlagérték 125 százalékát meghaladó mutatóval lehetett bekerülni) gyakorlatilag minden ötödik németországi, minden hatodik pedig olasz és szigetországi. Érdekesség, hogy az új EU-tagok közül egyedül Csehország, azon belül pedig a prágai egység került be az elitklubba.

Az adatoknál arra figyelni kell, hogy az ingázás nagymértékben befolyásolja az értékeket. Előfordulhat például, hogy a kiemelkedően teljesítő régióban a magas GDP tekintélyes részét valamely másik régióból munkába járók termelik meg, ezért lesz az egy főre eső bruttó hazai termék kiemelkedő. BR

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.