BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bevált a cégeknek az egységes piac

Felmérés. Kedvezően hatott a cég helyzetére az egységes belső piaci szabályok átvétele – így nyilatkozott az új tagországok vállalatvezetőinek 35 százaléka. Az Európai Bizottság megbízásából készített Eurobarometer-felmérésben megkérdezett menedzsereknek mindössze öt százaléka mondta azt, hogy az uniós szabályozás hátrányosan hatott tevékenységükre (a többiek nem adtak határozott választ). A tizenöt régi tagállamban 30:7 arányban vezetnek azok, akik összességükben elégedettek a belső piaci szabályokkal.

A többi tagországhoz hasonlóan a magyar vállalatvezetők is a vámolás egyszerűbbé válását és a határellenőrzés megszűnését üdvözlik a legnagyobb arányban: ezekből minden második cég közvetlenül is profitált. Az unión belüli eladásokra vonatkozó áfaszabályokat és az egységes európai termékszabványokat tíz magyar menedzserből három üdvözölte, ugyanakkor a megkérdezettek tíz százaléka azt mondta, hogy ezen a téren hátrányos változásokat hozott 2004. május elseje. Az európai közbeszerzési szabályok a legtöbb céget nem érintik közvetlenül, ám akiket igen, azoknál majdnem ugyanakkora arányban vannak az elégedetlenek, mint az elégedettek (6,5, illetve 10,7 százalék).

A tagországok lakossága eközben elsősorban a piaci verseny élénkítését és a termékválaszték bővítését sorolja az egységes belső piac kézzelfogható eredményei közé. Az Eurobarometer keretében megkérdezett 25 ezer európai polgárnak kétharmada-háromnegyede jelölte meg ezeket az előnyöket, míg a termékek minőségének javulását már csak minden második válaszadó érzékelte.

Charlie McCreevy belső piaci biztos nemrég szakmai szervezetek képviselőinek meghallgatásával is igyekezett tájékozódni a vállalatok véleményéről. Ennek eredményeként felmerült, hogy a kkv-k gondjaival foglalkozó szakértőket delegálnak a tagállamokban működő bizottsági képviseletekhez, a nemzeti kormányoknak pedig javasolni fogják a belső piaci szabályok végrehajtását felügyelő testületek létrehozását. VG

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.