BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Harc a posztszovjet térségért

Intenzív diplomáciai lépésekkel igyekszik ezekben a napokban az Európai Unió hozzáférést biztosítani magának az öt közép-ázsiai volt szovjet köztársaság hatalmas olaj- és földgázkészleteihez. Ennek jegyében találkozott a héten egy magas rangú EU-követség az érintett országok vezetőivel a kazah fővárosban, Asztanában. Az unió ilyen irányú külpolitikai lépései ugyanakkor Moszkva roszszallását is kivívták, Oroszország egyértelműen saját befolyási övezeteként tekint a régióra.

Jól jellemzi a helyzetet, hogy Frank-Walter Steinmeier, az EU soros elnökségét ellátó Németország külügyminisztere, valamint Benita Ferrero-Waldner külügyi biztos és Pierre Morel közép-ázsiai uniós különmegbízott asztanai vizitje után egy nappal Mihail Fradkov orosz kormányfő is tiszteletét tette a kazah fővárosban. Érthető a válaszlépés gyorsasága, hiszen Oroszország saját geostratégiai tartalékainak tekinti a közép-ázsiai földgázkészleteket – idézi egy szakértő kommentárját a Handelsblatt.
Az orosz függés enyhítése érdekében a német elnökség június végéig szeretné elfogadtatni az unió új közép-ázsiai stratégiájáról szóló dokumentumot. Ez az eddiginél lényegesen aktívabb jelenlétre, több uniós kezdeményezésre és segélyprogram elindítására szólítja fel a döntéshozókat. Ugyanakkor a jelek szerint az a korábbi EU-s megközelítés, amely lényegi elemként tekintett az emberi jogok betartásának elvárására a FÁK-országokban, kudarcot vallott – mutat rá a BBC.

Eközben nemcsak az európai diplomácia, de a konszernek is egyre aktívabban kutatnak a régióban alternatív energiaforrások után az orosz függéssel szemben. A brit BP által épített Baku–Tbiliszi–Ceyhan vezeték mellett a Pipelines Systems Engineering Azerbajdzsánból Grúzián át Ukrajnába tartó szállítási vonalat alakít ki White Stream néven, amelynek kezdőpontjáról a Kaszpi-tenger túlpartján található gazdag kazah és türkmén készleteket is elérheti. Az osztrák OMV is Azerbajdzsán irányából közelítene az EU irányába a Nabucco vezetékkel. Az oroszok ellenszenve mellett azonban a közép-ázsiai vezetők megbízhatatlansága is gondokat okozhat az európaiaknak. Az új türkmén vezetés még ingadozik Moszkva és Brüsszel között, de Kazahsztán is hintapolitikát folytat. Ráadásul Peking is komolyan aktivizálta magát a térségben, ennek első kézzelfogható eredménye egy Kazahsztánt Kínával összekötő, már működésben lévő olajvezeték.

A közép-ázsiai utódállamok közül messze Kazahsztánnal a legdinamikusabbak Magyarország kapcsolatai. Ez az ország a FÁK államaival folytatott magyar külkereskedelmi forgalomban a 4., bár az exportot tekintve a Kazahsztánba irányuló magyar kivitel értéke a harmadik. Tavaly kivitelünk 69 százalékkal nőtt, importunk 14 százalékkal csökkent. Exportunk 90 százalékát hét termék adja: híradás-technikai eszközök (33 százalék), gyógyszer (26), zöldség és gyümölcs, testápolási és tisztítószerek, villamos gépek, papíráru, irodagépek – tudtuk meg a gazdasági tárcánál. Importunk áruösszetétele még szűkebb, a földgáz teszi ki a 95 százalékát.

Kazahsztánban mintegy 60 magyar vegyes vállalat van bejegyezve: sör-, kenyérgyár, nyílászáróüzem, növényvédőszer-kiszerelő üzem, gyógyszer-értékesítő központok működnek, s az építés-szerelés területén is vannak vegyes vállalatok. A magyar gyógyszergyárak (RG, Egis) s a Mol Zrt. tart fenn képviseletet az országban. Igaz, az eddig mintegy 55 millió dollárnyi magyar működő tőke elenyésző az energiahordozó-szektorban felhalmozott külföldi befektetésekhez viszonyítva.

Jók a kilátásai a magyar–kazah kőolaj- és földgázipari együttműködésnek a szénhidrogén kutatás-termelés, valamint szállítás terén. Erről tanúskodik a Mol Rt. szerepvállalása a nyugat-kazahsztáni Fedorovszkoje lelőhely projektben, ahol nemzetközi konzorcium tagjaként vesz részt a kutatás-termelésben.

Sikeres a magyar szolgáltatásexport. A kazahsztáni beruházásokon a magyar cégek jellemzően alvállalkozóként dolgoznak, főleg olaj-, gázipari projektek (Atirau–Tengiz–Karacsaganak) megvalósításán, jelentős számú vegyes vállalat működik ebben a szektorban. A magyar szolgáltatásexport évi több tízmillió dollárt tesz ki. Új terület lehet az oktatás terén kazah állami ösztöndíjasok fogadása és magyar vendégoktatók küldése kazah egyetemekre. VG

A lehetőségek türkmén földje

Türkmenisztán és Magyarország között a gazdasági kapcsolatok nagy lehetőségeket tartogatnak. A kereskedelem most viszont jelentéktelennek nevezhető.

Ez nem utolsósorban az ország sajátos politikai berendezkedésére vezethető vissza (egyszemélyi diktatúra). A magyar export háromnegyed részét a gépek és szállítóeszközök teszik ki.

A szénhidrogénekben igen gazdag országgal érdeke hazánknak a gazdasági kapcsolatok fokozatos fejlesztése, már csak az orosz energiafüggés mérséklése céljából is.

A kétoldalú kapcsolatokat középtávon a Nabucco- projekt előtérbe kerülése is élénkítheti. Így az uniós diplomáciai rohamból hazánk is profitálhat.

Ez nem utolsósorban az ország sajátos politikai berendezkedésére vezethető vissza (egyszemélyi diktatúra). A magyar export háromnegyed részét a gépek és szállítóeszközök teszik ki.

A szénhidrogénekben igen gazdag országgal érdeke hazánknak a gazdasági kapcsolatok fokozatos fejlesztése, már csak az orosz energiafüggés mérséklése céljából is.

A kétoldalú kapcsolatokat középtávon a Nabucco- projekt előtérbe kerülése is élénkítheti. Így az uniós diplomáciai rohamból hazánk is profitálhat. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.