BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magasan maradó mezőgazdasági árak

Lassulni látszik a mezőgazdasági árak emelkedése, de még mindig jelentős a drágulás. Nem látszik esély, hogy a tavaly nyári, alacsony árszínvonalra visszatérjen.

Az agrártermékek termelőiár-szintje 2008 májusában 31,5%-kal haladta meg a 2007. májusit – közölte a KSH. Ezen belül a növényi termékek árszínvonala 38,3%-kal, az élő állatok és állati termékeké 21,7%-kal nőtt. Az agrártermékek 2008 első öt hónapjában bekövetkezett, az előző év azonos időszakához viszonyított 34,8%-os termelőiárszint-növekedése a növényi termékek árszínvonalának 46,4%-os, illetve az élő állatok és állati termékek árainak 19,8%-os emelkedéséből adódott.

2008 májusában a gabonafélék termelői átlagára az előző év májusához viszonyítva – csekély forgalom mellett – jelentősen, 61,5%-kal emelkedett. A burgonya termelői ára 24,7%-kal csökkent a tavalyi nagymértékű növekedés után. A zöldségfélék ára az év ötödik hónapjában tavaly májushoz viszonyítva 25,6%-kal emelkedett. A gyümölcsök 35,8%-os termelőiár-növekedésének jelentős részét az eper (szamóca) 28,8%-os növekedése okozta, mivel ebben a hónapban forgalmi arányát tekintve ez a legjelentősebb gyümölcsfajta.

A vágóállatok termelői árainak 23,2%-os növekedése a vágóbaromfi árának 25,4%-os, a vágósertés árának 26,2%-os és a vágómarha árának 8,7%-os emelkedéséből adódott. Az állati termékek árának 19,2%-os növekedésén belül az étkezési tyúktojás termelői ára 17,8%-kal, a tejé 20,3%-kal nőtt a tavaly májushoz viszonyítva. A tej felvásárlási ára a januári 96,5 Ft/l csúcs óta folyamatosan csökkent, és májusban 82,2 Ft/l volt.

A KSH jelentése itt érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.