Magyar gazdaság

Százmilliárd a tét: hat környezetvédelmi nagyprojektről döntött a kormány

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezetvédelem és Energia Operatív Programja keretében a kormány ma hat, összesen közel 100 milliárd értékű környezetvédelmi nagyprojekt támogatásáról döntött.

A két árvízi tározó, két hulladékgazdálkodási rendszer és két szennyvíztisztítási projekt több mint 500 település 1,4 millió lakójának életminőségét javítja majd.

A 38 milliárdos összköltségű Hanyi-Tiszasülyi és a Nagykunsági árvízszintcsökkentő tározó 29,3 milliárd forint uniós és 5,2 milliárd forint költségvetési támogatásból valósul meg 2011 végére. Még az idén elkészül a Cigánd-Tiszakarádi és a Tiszaroffi tározó. Így a Közép-Tiszán épülő három tározó – a Hanyi-Tiszasülyi, a Tiszaroffi és a Nagykunsági – Kisköre és Csongrád között 55-65 centiméterrel csökkenti a vízszintet, ez 570 ezer embert és 660 ezer hektár területet óv meg az árvíztől ezen a szakaszon, és még Szegednél is 30 centiméterrel csökkenti a vízszintet. Előkészületben van a Beregi és a Szamos-Kraszna közi tározók EU-támogatása is, így a 2013-ig megépülő 6 tározó a Tisza teljes hosszán 50-60 centiméterrel csökkenti a vízszintet. 2013-ig mintegy 140 milliárd forint európai uniós forrást vonhatunk be az árvízvédelmi fejlesztésekbe, ebből 110 milliárd forintot a Vásárhelyi Terv továbbfejlesztésére – közölte a szaktárca. 

A 28 milliárd forint összköltségű két hulladékgazdálkodási nagyprojekt 19,5 milliárd támogatásból valósul meg, ebből 16,5 milliárd forint európai uniós, 3 milliárd forint pedig költségvetési támogatás. A Mecsek-Dráva hulladékgazdálkodási projekt 313 településen 426 ezer lakos évi mintegy 200 ezer tonna hulladékának korszerű, szelektív gyűjtésen és biológiai kezelésen alapuló feldolgozását oldja meg. A projekt 12 várost és 301 községet fed le, különösen a hátrányos helyzetű aprófalvak és tanyák környezeti biztonságát javítja majd. A Győr Nagytérségi települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszer 112 település 260 ezer lakosának hulladékkezelését oldja meg 2,5 ezer km2 területen.

A 31,8 milliárd forint összköltségű két szennyvízkezelési nagyprojekt 26,5 milliárd forint támogatásból valósul meg, ebből 22,5 milliárd forint európai uniós, 4 milliárd forint pedig költségvetési támogatás. A Makó és térsége szennyvízelvezetését és szennyvíztisztítását szolgáló projekt keretében hat településen vezetékes szennyvíz-elvezetési és -tisztítási rendszer épül ki, ez 41 ezer lakost érint. A fejlesztés eredményeképp a csatornázott háztartások száma a jelenlegi 2342-ről 14 ezerre nő, így a jelenlegi 23 százalékos csatornázottság közel 100 százalékosra emelkedik. Csökken a térség belvíz-veszélyeztetettsége, a talaj és a talajvíz szennyezettsége, valamint a Maros vízgyűjtőjének szennyezettsége is. A Békéscsaba szennyvíztisztítása és csatornázás a fejlesztése eredményeképp a 66 ezres városban további 21 ezer lakos kapcsolódhat rá a csatornahálózatra, így nő a komfortfokozat és alacsonyabbá is válik a lakosság számára a szennyvíz elszállításának költsége. A beruházás hatására jelentősen javul az Élővíz-csatorna és a Kettős-Körös vízminősége is.

összesen közel 100 milliárd értékű környezetvédelmi nagyprojekt támogatásáról döntött. VGO-->

hulladékgazdálkodási nagyprojekt hulladékgazdálkodási rendszer környezetvédelmi nagyprojekt tározó
Kapcsolódó cikkek