Magyar gazdaság

A válság sziklasúlyként nyomja a víz alatt a feldolgozó ipart

A pénzügyi válság nevet viselő sziklasúly már tizenhét hónapja tartja víz alatt a feldolgozó ipart, amely egyre gyakrabban szegezi segélykérő tekintetét a hazai törvényhozókra. „A beszerzői menedzser indexek Európában, Oroszországban, Kínában és a Dél-afrikai Köztársaságban rekord alacsony számokat mutatnak, míg az USA legújabb értékei szerint sem remélhető a közeljövőben javulás“ – mondja Josef Stoulil, a Capital Partners elemzője és hozzáteszi: „Novemberben például a beszerzői menedzser indexek az ISM manufacturing feldolgozó iparban az 1981 óta tapasztalt legalacsonyabb értékre - 36,2 pontra estek vissza, míg a várt érték 37 pont volt.“ A pénzügyi válság az egész világra kihat, míg a következményektől való félelem a részvénypiacokat a befektetők számára megbízhatatlan környezetetté alakítja át, akik így logikusan egyéb, biztosabb menedéket keresnek. „Mindez - kombinációban a csökkenő fogyasztói kereslettel - másodlagosan az egész feldolgozóipari szektor gyengülését okozza“.

Az európai kontinensen a feldolgozóipari termelés az eurót használó 15 tagállamban (EU-15) november során történelmi mélypontra esett vissza. A beszerzői menedzser index októberben 41,1 pontról 35,6 pontra csökkent, ami az index bevezetése óta a legalacsonyabb jegyzett érték. „Ezekben az időkben, amikor az európai régió 15 év után ismét recesszióval néz szembe, az ECB (Európai Központi Bank) október óta már kétszer csökkentette az alap-kamatokat, mindezt alkalmanként 50-50 bázisponttal,“ – tájékoztat Josef Stoulil, a cég elemzője és hozzáteszi:  „Jelenleg arról folyik a spekuláció, vajon az ECB - fennlállásának történelme óta először, csökkenti-e 100 bázisponttal a kamatokat, vagy még annál is tovább megy?“

 
A befektetők a Bank of England alapkamatláb csökkentését minimum egy százalékpontra jósolják. Ez rövid időn belül már a második alkalommal történne meg, mivel ez a bank az alapkamatlábat a múlt hónapban egyszer már 1,5 százalékponttal csökkentette, ami az elmúlt 16 év során a legnagyobb mértékű csökkentést jelentette. „Ezek a lépések a feldolgozó iparra pozitív hatással kell hogy legyenek, küzdve az ipari termékek iránti csökkenő kereslettel szemben,“ – mondja Josef Stoulil és hozzáteszi: „A Rautaruukki Oyj, a legnagyobb finn karbonacél gyártó, éppen a csökkenő kereslet miatt csökkentette termelését 6,7%-kal, amivel az éves költségekből 60 millió eurót takarít meg.“ A feldolgozó ipar válsága a legnagyobb mértékben jelenleg az „Emergin markets“ országokat, valamint Kínát - a világ leggyorsabban növekvő gazdaságát súlytja, amelynek beszerzői menedzser indexe október során 44,6 pontról 38,8 pontra esett vissza. „A kinai jüan a 2005-ben megszűnt fix valutaárfolyam óta a legmélyebb pontját érte el,“ – magyarázza Josef Stoulil, majd hozzáteszi: „Az ország a bekövetkezett helyzetre 586 milliárd USD összértékű védőcsomaggal reagált, az elmúlt 11 évben nem tapasztalt rekord mértékű kamat- csökkentéssel karöltve.“

A feldolgozóipari szektor egy másik nagyhatalom, Oroszország gazdaságában is kulcsfontosságú szerepet játszik. A VTB Bank Europe szerint az ottani beszerzői menedzser index novemberben 39,8 pontos értékre esett vissza, amely 1998 – az orosz rubel leértékelése óta - a legalacsonyabb értéket jelenti. „A szektor elmélyülő problémáit elsősroban az exportra orientált piacok érzik meg erősen, amelyek például a Cseh Köztársaság, Lengyelország, Magyarország vagy Svédország gazdaságai,“ – teszi hozzá Josef Stoulil.

VTB Capital Partners
Kapcsolódó cikkek