Tömeges vidéki tüntetésekről, elbocsátási hullámokról, illetve a nemzeti valuta árfolyamának mélyrepüléséről érkeztek hírek az elmúlt napokban Kínából. Egyre nyilvánvalóbb, hogy a világgazdasági növekedés egyik motorjának számító ázsiai óriás sem képes kivonni magát a globális válság hatásai alól.
Az ipari beszerzőimenedzser-index története legnagyobb esésével 38,8 pontra zsugorodott novemberben az előző havi 44,6-ről, az exportmegrendelések csökkentek, az ingatlanárak egyes városokban 30-40 százalékkal estek, és a tőzsdei hangulat is rendkívül nyomott. A Világbank és az OECD egyaránt abból indul ki, hogy a 2009-es gazdasági növekedés az elmúlt húsz évben a leggyengébb lesz. Nagyjából 7,5 százalékos bővülés valószínű, ez ugyan európai mércével rohamosnak tekinthető, Kínában azonban már szociális feszültségek forrása lehet. Az eddigi tapasztalatok szerint ugyanis legalább 8 százalékos GDP-növekedés szükséges ahhoz, hogy az évente jelentkező húszmillió új álláskereső munkához jusson.
A helyzet javítása érdekében 2010-ig szóló, 586 milliárd dolláros konjunktúraélénkítő csomagot indított útjára Peking. A források nagy részét az infrastruktúra fejlesztésére, illetve a földrengés sújtotta vidékek újjáépítésére fordítanák. Ezenfelül a GDP jelenleg csupán 35 százalékát kitevő belföldi lakossági fogyasztást is fel kívánják pörgetni, például a háztartási készülékek vásárlásának állami támogatásával. FTD, FAZ
Szingapúr, Tajvan, illetve a Kína egészén belül különleges gazdasági övezetként működő Hongkong egyrészt komoly alkatrész-beszállítóként, másrészt befektetőként érintett, és a nagy szomszéd problémái miatt már recesszióba is csúszott.
Szingapúr, Tajvan, illetve a Kína egészén belül különleges gazdasági övezetként működő Hongkong egyrészt komoly alkatrész-beszállítóként, másrészt befektetőként érintett, és a nagy szomszéd problémái miatt már recesszióba is csúszott.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.