BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

„Rossz döntés volt a német munkaerőpiac lezárása”

Alaptalanul fél Berlin az új tagállamokból érkező munkavállalók rohamától, és ezzel Németország versenyképességének is árt – fogalmazott lapunknak Klaus F. Zimmermann, a tekintélyes DIW gazdaságkutató vezetője.

A közgazdász szerint a munkapiacukat korábban megnyitó nyugat-európai országok komoly előnyre tettek szert azáltal, hogy beengedték a jól képzett álláskeresőket, akik elkerülték a mind súlyosabb szakemberhiánnyal küzdő Németországot.

A DIW igazgatója szerint a korán nyitó nyugati tagállamok tapasztalatai nem igazolták a német félelmeket az olcsó munkaerő tömeges beáramlásával és ennek kedvezőtlen álláspiaci hatásaival kapcsolatban. Ráadásul a jogi korlátozások nem tudtak gátat szabni az illegális vagy magukat önálló vállalkozónak „álcázó” munkavállalók további bejutásának.

Csupán annyit értek el, hogy éppen a hivatalos úton állást kereső, jól képzett munkavállalók kerülték el az országot, akik közül még a 2004-es csatlakozás előtti szinthez képest is kevesebben érkeztek azóta – emelte ki Zimmermann. Ez pedig nagymértékben hozzájárult a szakemberhiány kialakulásához, amelyet a német cégek kénytelenek voltak drágább, Nyugat-Európában vagy máshol toborzott munkaerővel ellensúlyozni.

A túlzott óvatosságot tanúsító politikai vezetés már kezdi felismerni a problémát, de a megoldást továbbra sem az új tagok előtti teljes nyitásban látja. Zimmermann szerint Berlin kettős játékot űz azzal, hogy az általános korlátozások fenntartása mellett a végzősök és a friss diplomások előtt gyakorlatilag megnyitotta a munkapiacot.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.