BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem fenékig tejföl

Alig érkezett friss makroadat a múlt héten, és ami megjelent, az sem mind volt pozitív. Kedvező mindenesetre a gazdasági szereplők várakozásainak töretlen javulása, még ha az optimizmust a szakértői kör nem is feltétlenül osztja. Lassan kezdenek a belföldi keresletet illetően is jobb hírek megjelenni: tavalyhoz képest érezhető béremelkedés következett be. Igaz, ez elsősorban az átlag körül keresőkre igaz, akiket a legjobban érintettek az év eleji adóváltozások.

A januárinál jóval visszafogottabb mértékben, 0,9 százalékkal emelkedtek a bruttó keresetek éves alapon – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. A nettó fizetések azonban az szja-sávhatár megemelésének következtében ennél magasabb, 7,7 százalékos ütemben növekedtek, ez a versenyszférában dolgozók 9,2 és az állami alkalmazottak 4,2 százalékos adatából jött ki. Az év első két hónapjában a 6,1 százalékos áremelkedést figyelembe véve 4 százalékos reálkereset-növekedés volt.

Áprilisban is javultak a várakozások, az Európai Unió támogatásával készülő GKI-felmérés alapján 2006 májusa óta nem volt ilyen jó a lakosság hangulata, és már a vállalkozások sem maradnak el sokkal az akkori szinttől. Miközben márciusban az üzleti szektor várakozásainak kedvező változása kizárólag az ipari bizalmi indexnek volt köszönhető, áprilisban az ipari várakozások kissé romlottak, a többi ágazaté viszont érezhetően emelkedett.

Tovább romlottak az idei inflációs kilátások, átlagosan 4,4 százalékos drágulást jósolnak a szakértők a márciusban mondott 4,2 helyett – olvasható ki a Reuters legfrissebb felméréséből. A tendencia nem nevezhető jónak, fél éve még bőven a jegybanki cél alatti inflációt jósoltak a szakemberek 2010 decemberére, most viszont már 3,5 százalékra teszik az utolsó havi ütemet. Csak 2011-ben megy le éves átlagban 3 százalék alá a fogyasztói árindex, ebben viszont nem változott a konszenzus. BD

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.