Magyar gazdaság

G20 - Mindenki egy ellen, terítéken az USA

A G20-ak egyre inkább G19 plusz 1-nek tűnnek, mivel a feltörekvő és a gazdag országok egyaránt azzal vádolják az Egyesült Államokat, hogy megszegi az egység megőrzésére tett fogadalmat – fogalmaz a Reuters.

A világ négy kontinensén ugyanis mind hangosabb azok a bírálatok, amelyek szerint a Fed által bejelentett újabb 600 milliárd dolláros kötvényvásárlási akció nem veszi figyelembe annak globális kihatásait. Többek között német, brazil, kínai és dél-afrikai illetékesek fejezték ki aggodalmukat amiatt, hogy a Fed részéről várható bankjegynyomtatás gyengítheti a dollárt, felhajthatja a nyersanyagok árait és befektetői készpénz ellenőrizetlen hullámait indíthatja el a feltörekvő piacok felé jelenti a Reuters.

A német szövetségi gazdasági miniszter a Szöulban kezdődő csúcs küszöbén  egyenesen valutamanipulációval vádolta meg az Egyesült Államokat.  "Az Egyesült Államok expanzív pénzpolitikája gondot okoz, mert a mértéktelen pénzszaporítás a dollár kurzusának közvetett manipulálását is jelenti" - mutatott rá Rainer Brüderle.

Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter pedig a Der Spiegelnek úgy fogalmazott: nem látja értelmét annak, hogy korlátlan mennyiségben pumpálják a pénzt az amerikai gazdaságban, hiszen nincs szó likviditáshiányról. A miniszter szerint a Fed döntése csökkenti az amerikai kormány pénzügypolitikájának hitelességét és megnehezíti a fejlett és a fejlődő államok közötti egyensúly megteremtését.

Kína is elutasította az Egyesült Államok azzal kapcsolatos felvetését, hogy a világ meghatározó gazdaságai konkrét vállalásokat tegyenek folyó fizetési mérlegeik kiegyensúlyozására. Az amerikai vezetés a G20 e heti csúcstalálkozóján szeretne megállapodni a kérdésben, ám előbb Németország jelezte fenntartásait, majd az ázsiai csendes-óceáni térség (APEC) pénzügyminisztereinek hétvégi egyeztetésein is falakba ütközött.

Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter a múlt hónapban állt elő először azzal a javaslattal, hogy a folyó fizetési többleteket vagy hiányokat a kormányok igyekezzenek a 4 százalékában maximálni. Angela Merkel német kancellár szerint azonban az egyensúlytalanságok a gazdaságok közötti versenyképességi különbségeket fejezik ki, így a piaci folyamatok következményei, amelyeket nem tanácsos mesterséges módon befolyásolni.

Cuj Tien-kaj kínai külügyminiszter-helyettes azzal érvelt a felvetés ellen, hogy nem lenne helyes kizárólagos figyelmet fordítani a fizetési mérlegek problémájára, számszerű célok kitűzése pedig a tervgazdálkodás napjaira emlékeztetne. Az APEC pénzügyminisztereinek találkozóján Korn Chatikavanij thaiföldi pénzügyminiszter pedig arra figyelmeztetett, az amerikai terv a kereskedelmi protekcionizmus erősödéséhez vezethetne.

geithner APEC schauble Merkel Fed Brüderle G20
Kapcsolódó cikkek